Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Bibliocamp - patronat sbp.pl

Data dodania: 27.02.2012

Bibliocamp - patronat sbp.pl

Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku już po raz drugi organizuje Bibliocamp. Przez cały marzec biblioteka mieszcząca się na ul. Mariackiej będzie miejscem spotkań osób zainteresowanych aktywnymi formami działań w sieci. W każdą środę marca odbędą się popołudniowe warsztaty dla internautów. Podczas zeszłorocznego Bibliocampu odbyły się spotkania ze specjalistami z obszarów nowych mediów oraz autorami blogów o różnej tematyce (m.in. literackie, poetyckie, modowe, kulinarne). Uczestnicy mogli również zapoznać się z lokalnymi internetowymi działaniami społecznymi oraz artystycznymi.

Tegoroczne wydarzenia odbywające się w ramach Bibliocampu będą nastawione na działania edukacyjne. Odbędzie się cykl czterech spotkań - warsztatów, które podniosą umiejętności osób aktywnie działających w sieci. Wiedza ta przyda się osobom wykorzystującym internet w swojej pracy, studentom, młodzieży oraz blogerom. Będą mogli korzystać z niej przy realizacji internetowych działań oraz projektów tworzonych w szkole bądź na uczelni.

Internet jest nośnikiem, który posługuje się tekstem, przekazem audio oraz wideo, ale też wszystkimi jednocześnie. To przestrzeń, która staje się bardzo ważnym obszarem działań społecznych oraz kulturalnych. Dlatego odbywające się warsztaty będą odnosić się do wszystkich tych przekaźników: tekstu, obrazu, wideo. Poruszą też istotne zagadnienia, jakim są prawa autorskie w sieci czy też biblioteki cyfrowe, których potencjał dopiero zaczynamy odkrywać.

Wszystkie warsztaty będą rejestrowane, a następnie udostępnione na kanale www.youtube.com/BiblioCamp

Wstęp wolny

Uwaga! Ograniczona liczba miejsc. Prosimy o zgłoszenia na adres filia_gdanska@wbpg.org.pl

Osoby zainteresowane konkretnym zagadnieniem albo mające pytanie do prelegenta - prosimy o maila. Wybierzemy najciekawsze i przekażemy prowadzącym. Więcej szczegółów oraz informacje praktyczne na blogu www.bibliocamp.blogspot.com

Szczegółowy rozkład jazdy:

07.03.2012 (środa) godz. 16.30 - Prywatne studio nagrań wideo przy wykorzystaniu „domowych środków”

Podczas prowadzonych warsztatów zostaną poruszone takie kwestie jak: wybór urządzeń do domowego studio filmowego, wskazówki montażowe oraz jak przygotować film do publikacji na serwisach typu Youtube, na co zwracać uwagę podczas pracy z kamerą. Warsztaty są skierowane do osób, które nie mają dużych doświadczeń w filmowaniu, ale chciałby się zmierzyć z tym tematem. Osoby, które już mają jakiekolwiek pojęcie o filmowaniu/montażu będą mogły poszerzyć posiadaną wiedzę.

Daniel 'Corass' Kanka, w 2000 roku rozpoczął swoją przygodę z kamerą oraz montażem na 2 odtwarzaczach VHS, obecnie pracuje na sprzęcie w pełni cyfrowym obsługującym montaż do 4K. Zrealizował parędziesiąt teledysków, spotów reklamowych, filmów promocyjnych oraz innych form video. Stawia na ciekawe i oryginalne pomysły. Właściciel firmy 85'sunrise, która współpracuje z licznymi domami produkcyjnymi. www.85sunrise.com

14.03.2012 (środa) godz. 16.30 - Wordpress - system do budowania blogów oraz małych serwisów internetowych

Komunikacyjna siła internetu polega między innymi na tym, że to przestrzeń, w której zaistnieć może nawet najbardziej niszowy temat. Potrzebne są tylko odpowiednie narzędzia - takie jak Wordpress, dziś jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS), otwarte oprogramowanie dostępne za darmo. Uczestnicy warsztatów poznają najważniejsze funkcjonalności i strukturę Wordpressa oraz spróbują swoich sił w samodzielnym przygotowaniu lokalnego serwisu informacyjnego, historycznego czy
kulturalnego. 

Marcin Wilkowski - koordynator projektów internetowych Ośrodka KARTA, założyciel pierwszego polskiego portalu poświęconego historii digitalnej - Historiaimedia.org. Uczestnik Interdyscyplinarnego Programu Doktorskiego Collegium Civitas.
www.historiaimedia.org
www.wilkowski.org

21.03.2012 (środa) godz.16.30 - Creative Commons - wolność w praktyce. Poszukiwacze skarbów kontra zombie*

Warsztat ma na celu wyjaśnienie idei licencji Creative Commons, zasad ich wykorzystania oraz wskazanie przykładów i możliwości zastosowania. W trakcie spotkania spróbujemy wyjść od licencji CC w stronę dyskusji o współczesnym prawie autorskim i budowaniu alternatywnej, szeroko dostępnej przestrzeni tzw. wolnej kultury.

* Tytuł inspirowany tekstem Mirosława Filiciaka i Alka Tarkowskiego

Grzegorz D. Stunża - pedagog mediów, badacz kultury cyfrowej. Asystent w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Instytutu Pedagogiki UG. Prowadzi blog www.edukatormedialny.pl

28.03.2012 (środa) godz. 16.30 - Potencjał bibliotek cyfrowych

Biblioteki cyfrowe umożliwiają udostępnianie w internecie publikacji cyfrowych, np. czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, jak: czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp. Nazwa „biblioteka cyfrowa” nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. Należy jednak zaznaczyć, że funkcjonalnie biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów dostęp możliwy jest bez konieczności fizycznej obecności czytelnika w miejscu świadczenia usługi. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z możliwościami bibliotek cyfrowych oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z ich funkcjonowaniem. Dowiedzą się jak można je wykorzystywać do pozyskiwania informacji przydatnych np. w pracach naukowych, dziennikarskich, socjologicznych itp.

Iwona Joć-Adamkowicz - absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim (UG), studiowała również na Podyplomowym Studium Dziennikarstwa przy UG. Była dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, redaktor naczelna miesięcznika „Pomerania”, a także wykładowczyni przedmiotu Publicystyka regionalna na kierunku Dziennikarstwo UG. Obecnie kierownik Działu Regionalnego oraz specjalistka ds. promocji regionu w WiMBP w Gdańsku. Redaktor książek popularnych, popularnonaukowych i edukacyjnych, wydawanych przez pomorskie wydawnictwa.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP