Polecamy
25,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Data dodania: 08.03.2012

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie wymiany literackiej w granicach Europy i rozbudzenie zainteresowania czytelników dziełami nie tylko literatury krajowej, ale z całego obszaru unii.

W każdym z krajów nagradzany jest „wschodzący talent”, pisarz, który w ostatnich latach wydał od 2 do 4 książek z literatury pięknej. Dzieła wybranych zwycięzców (po jednym z krajów uczestniczących w konkursie na zasadzie rotacji) zdobędą szersze międzynarodowe uznanie i znajdą czytelników poza granicami geograficznymi i językowymi. Obszerne fragmenty są drukowane we wspólnym wydawnictwie dystrybuowanym w Europie. Autor otrzyma nagrodę z rąk Komisarza Komisji Europejskiej oraz możliwość promocji podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Nagroda jest finansowana z Programu Kultura UE (Culture Programme of the European Union), w ramach którego wspierana jest transgraniczna wymiana dzieł kultury i sztuki oraz kształtowanie dialogu międzykulturalnego. W Polsce przebieg prac nad wyłonieniem laureata EUPL koordynuje Polska Izba Książki. Wydawcy, promujcie swoje wschodzące talenty!

Pragniemy wspomóc prace jury, opracowując listę pisarzy spełniających założenia nagrody:

  • ma to być „wschodzący” talent, nie ma limitu wieku, równie dobrze ktoś dojrzały, ale zaczynający karierę pisarską, autor prozy (fiction), który w ciągu ostatnich lat opublikował nie więcej niż 4 książki,
  • musi posiadać polskie obywatelstwo.

Propozycje należy nadsyłać na adres PIK. Pragniemy stworzyć listę książek wydanych w ostatnich latach, by ułatwić prace jury Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Prosimy o podanie autora (wraz z krótką notką o nim), tytuł książki (krótki opis wskazany), przez kogo i kiedy wydana. Jeśli mogą Państwo przesłać egzemplarz książki, z pewnością będzie to pomocne dla tych członków jury, którzy nie mogli się z nią wcześniej zapoznać.

Pierwszym laureatem nagrody w 2009 roku nagrody został Jacek Dukaj za powieść Lód, (Wydawnictwo Literackie). Więcej informacji o nagrodzie jest dostępnych pod adresem: http://www.euprizeliterature.eu/

Źródło: Portal księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP