Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Profesorowie prawa przygotują raport o stanie prawa autorskiego w Polsce

Data dodania: 14.03.2012

Profesorowie prawa przygotują raport o stanie prawa autorskiego w Polsce

12 marca 2012 roku odbyło się spotkanie Piotra Żuchowskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z profesorami będącymi autorytetami w dziedzinie prawa autorskiego: Elżbietą Traple i Ryszardem Markiewiczem z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Janem Błeszyńskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesorowie przyjęli zaproszenie ministra Bogdana Zdrojewskiego do udziału w pracach zespołu eksperckiego, którego zadaniem będzie przeanalizowanie obecnie obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podczas spotkań w MKiDN każdy z ekspertów będzie przedstawiać własne koncepcje i rozwiązania. Rekomendacje profesorów mają odnosić się przede wszystkim do prawa krajowego, chociaż będą one mogły zawierać także sugestie zmiany prawa europejskiego.

Pierwszym obszarem, który zostanie poddany analizie, będzie problematyka dotycząca obowiązywania przepisów prawa autorskiego w internecie. Według wstępnej oceny profesorów nowelizacja ustawy powinna być bowiem koniecznie związana z rozwojem technologii oraz społeczeństwa informacyjnego. Jak zapowiedzieli eksperci, spodziewanym efektem zmiany przepisów ma być zwiększenie dostępu do treści w sieci oraz ułatwienie indywidualnym użytkownikom korzystania z tych treści. Nowe regulacje nie powinny jednak prowadzić do zaburzenia mechanizmów gospodarczych. Nie mogą także utrudniać prowadzenia działalności gospodarczej związanej z dystrybucją treści w internecie.

Końcowym rezultatem prac będzie sporządzenie raportu, który ma zwierać ocenę obecnej sytuacji i uzgodnione przez członków zespołu rekomendacje dotyczące zmiany prawa autorskiego. Ponadto w raporcie znajdą się ewentualne stanowiska odrębne profesorów w sprawach nieuzgodnionych podczas prac zespołu.

Źródło: MKiDN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP