Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

ACTA: Komisja Europejska już nie lubi aktywistów w social media

Data dodania: 15.03.2012

ACTA: Komisja Europejska już nie lubi aktywistów w social media

Kiedy w krajach arabskich odbywały się polityczne przewroty, politycy z Unii chwalili media społecznościowe za napędzanie demokracji. Teraz, gdy przyszłość ACTA jest zagrożona, Komisja Europejska przestała lubić media społecznościowe i zamierza zmienić swój sposób komunikowania się z obywatelami, aby uwzględnić społecznościowe kłopoty.

Oficjalnie Komisja Europejska mocno wspierała „arabską wiosnę ludów”, wychwalając to, w jaki sposób obywatele zrzeszali się przez internet, aby walczyć o swoją wolność. Komisja twierdziła nawet, że popiera działalność internetowych whistleblowerów i chce promować wykorzystanie rozwiązań ICT przez aktywistów, ale wszystko się zmienia. Jesteśmy po cyberprotestach przeciwko ACTA. Twórcy porozumienia muszą być przejrzyści jak nigdy wcześniej. Komisji Europejskiej zależy na przyjęciu ACTA, ale już wie, że nie można sobie pozwolić na zachowywanie tajemnicy. Opinia publiczna zwróciła uwagę na temat - źle się stało.

Niezadowolenie z tego powodu widać wyraźnie w protokole ze spotkania Komisji Europejskiej, które odbyło się 22 lutego. W dokumencie tym możemy poczytać, jak przedstawiciele KE mówią o:

  • „zorganizowanej kampanii” przeciwko ACTA (tego terminu użył przewodniczący KE),
  • „wrogiej kampanii” w sieciach społecznościowych (tego terminu użył Karel de Gucht - komisarz do spraw handlu w KE),
  • kampanii medialnej napędzanej przez media społecznościowe.

Komisarz Vivane Reding wspomniała o tym, że trzeba uwzględnić sieci społecznościowe w komunikowaniu się z obywatelami. W podobnym tonie wypowiedziała się Neelie Kroes, wskazując na potrzebę docierania do użytkowników sieci społecznościowych bez czekania na opinię Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Również Michel Barnier podkreślił rolę mediów społecznościowych w całej sprawie.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP