Polecamy
Jarosław Kończak 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak... więcej >

List otwarty Przewodniczącej Koła SBP Przy Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Data dodania: 23.03.2012

List otwarty Przewodniczącej Koła SBP Przy Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

List otwarty do Skarbnika Województwa Mazowieckiego Pana Marka Miesztalskiego

W związku z podaną na stronie internetowej (Gazeta.pl Radom z dnia 05.03.2012 r.) Pana wypowiedzią o cięciach w budżecie na 2012 rok, w której mówi Pan między innymi o sytuacji bibliotek pedagogicznych, a szczególnie ich filii pozwalam sobie zabrać głos w tej sprawie.

W poniższym piśmie postaram się przybliżyć sytuację Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach oraz jej filii. Sytuacja ta jest mi dobrze znana ponieważ jestem pracownikiem biblioteki filialnej oraz Przewodniczącą Koła SBP w Siedlcach.

Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach posiada w swoich strukturach 5 bibliotek filialnych usytuowanych w miastach powiatowych: Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Łosicach. Biblioteki w Mińsku Mazowieckim i Garwolinie mieszczą się w swoich lokalach. Pozostałe przeszły gruntowny remont, wymieniono meble biblioteczne i wyposażenie dzięki czemu poprawiła się zdecydowanie jakość pracy tych placówek.

Biblioteki Pedagogiczne mają za zadanie wspomaganie placówek oświatowych wszystkich rodzajów. Ponadto obsługują wszystkich użytkowników, którzy podnoszą swoje kwalifikacje. W 2011 roku liczba wypożyczeń na zewnątrz w filiach łącznie wyniosła ponad 142 tys. egzemplarzy W ubiegłym roku biblioteki filialne odwiedziło ponad 66 tys. użytkowników. Biblioteki te obsługują łącznie ok. 11 tys. czytelników. W centrach multimedialnych liczba odwiedzin wynosi prawie 10 tys. Powyższe liczby świadczą o tym, że bezpodstawne jest stwierdzenie, że „prawie nikt nie odwiedza tych bibliotek”.

Ponadto biblioteki organizują konferencje i szkolenia metodyczne dla nauczycieli oraz różne imprezy czytelnicze skierowane do uczniów wszystkich typów szkół. Uczestników tych imprez należałoby również dodać do liczby odwiedzin w bibliotekach.

Działania podejmowane przez nauczycieli-bibliotekarzy naszych placówek często wykraczają poza ramy tradycyjnie pojmowanego bibliotekarstwa. Przykładem ilustrującym powyższe słowa mogą być chociażby publikacje naszych pracowników np.: „Twórcy rodem z Podlasia”, „ABC wiedzy o regionie„ Album „Łosice - historia miasta w starej fotografii”. Działania podejmowane przez nas często wpisane są w kalendarz imprez kulturalnych podejmowanych w naszym regionie.

Przed nami jubileusz 60-lecia działalności Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach oraz jej filii. Jubileusz to dobry moment do podsumowania dokonań naszych placówek, ale żeby osiągnąć wysoki poziom usług oraz zadowolenie użytkownika nie wystarczą szczere chęci pracowników. Potrzebna jest stabilna sytuacja naszych placówek, a co za tym idzie stały poziom dotacji.

Z poważaniem
Renata Jaroszewska
Przewodnicząca Koła SBP
Przy Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Źródło: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP