Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Bibliocamp o bibliotekach cyfrowych

Data dodania: 26.03.2012

Bibliocamp o bibliotekach cyfrowych

28 marca w środę o godzinie 16.30 odbędzie się ostanie z marcowego Bibliocampu spotkanie dotyczące bibliotek cyfrowych. Gościem campu jest Iwona Joć-Adamkowicz Kierownik Działu Regionalnego oraz Specjalistka ds.promocji regionu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z możliwościami bibliotek cyfrowych oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z ich funkcjonowaniem. Dowiedzą się jak można je wykorzystywać do pozyskiwania informacji przydatnych np. w pracach naukowych, dziennikarskich, socjologicznych itp.

Biblioteki cyfrowe umożliwiają udostępnianie w internecie publikacji cyfrowych, np. czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, jak: czasopisma, książki, mapy, zdjęcia itp. Nazwa „biblioteka cyfrowa” nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. Należy jednak zaznaczyć, że funkcjonalnie biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów dostęp możliwy jest bez konieczności fizycznej obecności czytelnika w miejscu świadczenia usługi. W odróżnieniu od repozytoriów cyfrowych, gromadzących zazwyczaj zbiory współczesne, udostępniane przez autorów na licencjach otwartych, biblioteki cyfrowe o otwartym dostępnie często gromadzą utwory stare, ze względu na wygaśnięcie majątkowych praw autorskich stanowiące domenę publiczną.

W Polsce istnieją 84 biblioteki cyfrowe. Zarejestrowane są one w Federacji Bibliotek Cyfrowych, posiadającej wspólną wyszukiwarkę. Wszystkie one – by m.in. uniknąć tzw. duplikatów – skupiają się na digitalizacji materiałów z najbliższego im obszaru, zbiory ich są więc w większości „regionalne”.

Iwona Joć-Adamkowicz - absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim (UG), studiowała również na Podyplomowym Studium Dziennikarstwa przy UG. Była dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, redaktor naczelna miesięcznika „Pomerania”, a także wykładowczyni przedmiotu Publicystyka regionalna na kierunku Dziennikarstwo UG. Obecnie kierownik Działu Regionalnego oraz specjalistka ds. promocji regionu w WiMBP w Gdańsku. Redaktor książek popularnych, popularnonaukowych i edukacyjnych, wydawanych przez pomorskie wydawnictwa.

Wstęp wolny
Uwaga! ograniczona liczba miejsc.
Prosimy o zgłoszenia na adres: filia_gdanska@wbpg.org.pl

Osoby zainteresowane konkretnym zagadnieniem albo mające pytanie do prelegenta - prosimy o maila. Wybierzemy najciekawsze i przekażemy prowadzącym.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Filia Gdańska
ul.Mariacka 42
80-833 Gdańsk
tel. 58 301 03 62


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP