Polecamy
28,00 PLN 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Zwycięzcy konkursu „Najlepsza książka na wiosnę” - edycja 2012

Data dodania: 03.04.2012

Zwycięzcy konkursu „Najlepsza książka na wiosnę” - edycja 2012

Spośród ponad 40 tytułów, które przeszły do drugiego etapu rywalizacji, grono Internautów oraz członkowie jury wskazali te, które stanęły na podium. Na stronie internetowej możemy zapoznać się ze wszystkimi zwycięskimi tytułami. Pewna polska piosenkarka wspomniała kiedyś, że „królowa może być tylko jedna”. W konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę” koronę noszą aż dwie pozycje.

Najlepszą książką na wiosnę - zdaniem Internautów - została pozycja ucząca nas tolerancji wobec drugiego człowieka i zrozumienia dla jego potrzeb. „Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej” Przemysława Pawła Grzybowskiego (IMPULS), z pięknymi ilustracjami Lucyny Fic to nie tylko doskonała lektura dla dzieci w wieku szkolnym, ale i lekcja szacunku oraz zrozumienia w stosunku do ułomności czy jakiejkolwiek odmienności ludzi. Zawarte w „Spotkaniach z Innymi” teksty mogą doskonale służyć pomocą w prowadzeniu zajęć lub zabaw z dziećmi, a proste historie, zakończone podsumowaniem zawierającym morał, mogą stanowić wstęp do dyskusji o różnorodności świata i jego mieszkańców.

Najlepsza książką na wiosnę - zdaniem jury - okazała się książka „O kurze, która opuściła podwórze” Hwang Sun-mi (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Poznajemy w niej pierzastą wagabundę, czyli Ipsak, hodowaną w celach produkcyjnych, której jedynym sensem istnienia jest znoszenie jaj, w przeciwnym wypadku stanie się bowiem „kurą bezużyteczną”, generującą koszty. Staje się kurą, której należy się pozbyć. Książka nie jest jednak zwykłą historią nioski-buntowniczki, której ekstrawaganckie pomysły sportretowała autorka. Tak naprawdę ta wielce oryginalna bohaterka stanowi zaledwie pretekst do rozmowy o nas samych, naszym życiu, pragnieniach i możliwościach ich spełnienia, a także o wolności. Jest punktem wyjścia do refleksji nad tym, czym tak naprawdę jest wolność.

Wybrano również tytuły nagrodzone w poszczególnych kategoriach:

Internauci wyścig z czasem, w którym stawką może być nawet śmierć, spędzą z książką „Ostatni koncert” Jana Antoniego Homy (kategoria: najlepsza powieść sensacyjna, wydawnictwo MG). Jako, że agresja nie musi wiązać się z bezpośrednim kontaktem fizycznym, zgłębiać też będą z fascynacją pozycję „Agresja elektroniczna i cyberbullying” Jacka Pyżalskiego (kategoria: poradniki, Oficyna Wydawnicza IMPULS), którą kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną.

Czytelnicy docenili także pozycję „Twój głos w mojej głowie” Emmy Forrest (kategoria: proza obca, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), poruszającą temat toksycznych związków, problemów osobowościowych i miłości, także tej pełnej cierpienia i tęsknoty oraz „Pułapkę Nowego Roku” Jolanty Kwiatkowskiej (kategoria: proza polska, wydawnictwo MG), czyli powieść, której akcja rozpoczyna się w pewien wyjątkowy piątek, ostatni w starym roku, a ona sama jest balsamem dla skołatanych dusz, które straciły nadzieję na odmianę losu.

Internautów uwiodła historia o uroczej siedemnastolatce, marzącej o operowej scenie, czyli książka „Farsa Pani Heni” Mari Rodziewiczówny (kategoria: powieści obyczajowe, wydawnictwo MG). Pytali oni również Krzysztofa Dmowskiego: „Gdzie jest twój dom, Podróżniku?” (kategoria: fantasy, wydawnictwo Goneta.net).

Zainteresowanie wzbudziła również pozycja traktująca o informatycznym fenomenie, inwestycjach technologicznych, a także o mentalności mieszkańców i specyficznej kulturze Korei. „Korea Szerokopasmowa” Konrada Godlewskiego (kategoria: perły z lamusa, wydawnictwo Kwiaty Orientu) to nie tylko studium postępu, jaki kraj poczynił od początków demokratycznej transformacji, wybuchu kryzysu azjatyckiego, po sytuację, w której Internet jest wszechobecny, gry internetowe urosły do rangi sportu narodowego, a sama Korea Południowa, jawiąca się dotąd jako terra incognita, stała się przykładem gruntownej modernizacji. To także gratka dla wielbicieli gier komputerowych, szczególnie StarCrafta którego specyfikę dogłębnie analizuje autor, a także pozycja obowiązkowa dla wszystkich kulturoznawców i socjologów, którzy chcą zgłębiać fenomen multitaskingu, charakterystycznego dla użytkowników komputerów, elektronicznego sportu czy dziennikarstwa obywatelskiego.

By zdobyć serca internautów magii nie potrzebowała książka „Magiczna zagadka” Pierdomenico Baccalario oraz Alessandro Gattiego (kategoria: dla młodzieży, wydawnictwo Zielona Sowa), w której wraz z przyjaciółmi będącymi bohaterami książki zajmiemy się rozszyfrowaniem arcytrudnej zagadki napaści na wielkiego mistrza sztuk magicznych, niejakiego Offenbacha – największego iluzjonisty naszych czasów.

Jury natomiast nabrało werwy i zapału do wręczania wyróżnień podczas lektury książki „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona (kategoria: proza obca, wydawnictwo Świat Książki). Ta historia Allana, człowieka, który swoimi przygodami mógłby obdzielić niejednego poszukiwacza wrażeń, określana mianem „szwedzkiego Forresta Gumpa”, jest prawdziwą gratką dla miłośników dobrej literatury, a powiedzenie Gumpa Powiem wam jedno: Bycie idiotem to nie pudełko czekoladek znakomicie oddaje jej klimat.

Na wyróżnienie jury zasłużyła również współczesna komedia romantyczna „Sensownik Matki Polki” Konrada T. Lewandowskiego (kategoria: proza polska, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), a – dla równowagi – szacowne grono wybrało także pozycję „Bielszy odcień śmierci” Bernarda Miniera (kategoria: kryminał, sensacja, Dom Wydawniczy Rebis), którą cechuje chłodna, pełna napięcia atmosfera i strach, jaki lektura wzbudza w czytelnikach.

W życiu przydaje się odrobina nadnaturalnych zdarzeń i szczypta magii, o czym przekonało się jury, pozostając pod wpływem czarów książki „Łukasz i kostur czarownicy” Piotra Patykiewicza (kategoria: dla dzieci, wydawnictwo BIS). Męska część grona wydającego werdykt doceniło również kobiece kształty, to znaczy pozycję Pierre’a Dukana „Mężczyźni wolą krągłości” (kategoria: poradniki, wydawnictwo Nasza Księgarnia).

Wspomnienia jury wzbudziła również „Dziewczynka z fotografii” Barbary Gawryluk (kategoria: dla młodzieży, wydawnictwo Akapit Press), a w inny wymiar przeniosła ich pozycja „Epic. Kroniki Awatarów” - tom I Conora Kosticka (kategoria: fanstasy, science-fiction, wydawnictwo Telbit). Pragnienie rozliczenia się z przeszłością zaspokoiła lektura książki „W odcieniach błękitu” Karen Kingsbury (kategoria: powieści obyczajowe, Edycja Świętego Pawła), zaś do głębi poruszyła ich pozycja „Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani zła” Yvesa Beriault (kategoria: perły z lamusa, wydawnictwo Promic), po którą warto sięgnąć, by „poznać historię osoby, która mimo okrutnej rzeczywistości miała odwagę swoją postawą dać świadectwo dobroci i niegasnącej nadziei”.

Patroni najlepszych

Wiosenny konkurs nie mógł się oczywiście obyć bez patronów. Zmagania wspierała internetowa księgarnia eClicto.pl, a także Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronował serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater i Radio PRYZMAT.

Walka o miano „Najlepszej książki na wiosnę” została już rozstrzygnięta, ale zapraszamy na stronę konkursową www.ksiazkanawiosne.pl gdzie można zapoznać się ze wszystkimi książkami biorącymi udział w zmaganiach, a także porównać ich ceny w różnych księgarniach internetowych czy dokonać ich zakupu.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP