Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Najlepsza Książka Katolicka Roku 2011

Data dodania: 05.04.2012

Najlepsza Książka Katolicka Roku 2011

Niektórzy twierdzą, że książka katolicka to nisza. Że to kategoria, która interesuje bardzo niewielu czytelników, szczególnie wśród ludzi młodych. Ponad 80 000 osób, które odwiedziły stronę internetową www.ksiazkakatolicka.pl, zdaje się przeczyć tej tezie. Internauci, wspólnie z gronem jurorów, wybrali właśnie najlepsze książki katolickie roku. Książki, obok których nie można przejść obojętnie.

Z ponad 20 nominowanych tytułów tylko dwa mogły otrzymać tytuł „Najlepszej książki katolickiej”. W refleksyjny nastrój, sprzyjający kontemplacji, wprowadziła Internautów pozycja „Wielki Post. Czytania na co dzień. Refleksje i opowieści” Megan McKenny (Wydawnictwo Mateusza). Książka ta opiera się na codziennych czytaniach z lekcjonarza na okres Wielkiego Postu. Skłania do namysłu i zachęca do wysiłku, aby odeprzeć wszelkie pokusy i wytrwać w dobrych postanowieniach.

Jury doceniło natomiast wyjątkowość pozycji „Thomas Merton. Życie w listach” Williama H. Shannona, Christine M. Bocheny (wydawnictwo: W drodze). Ten zbiór listów Thomasa Mertona, jednego z najbardziej płodnych i prowokujących epistolografów XX wieku, sprawia, że przyglądamy się swojemu życiu, a mądrości w nich zawarte pozwalają podążać właściwymi ścieżkami.

Wybrano również tytuły nagrodzone w poszczególnych kategoriach:

Internauci zwrócili uwagę na pozycję „Dzieje duszy” (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie), czyli audiobook, na który składają się dźwiękowe wersje rękopisów obejmujących między innymi wspomnienia św. Teresy – od jej wczesnego dzieciństwa do wstąpienia przez nią do Karmelu oraz złożenia pierwszej profesji, a także podsumowanie rekolekcji, napisane w formie listu do Jezusa (8 IX 1896) i poprzedzone listem do s. Marii od Najświętszego Serca, jak również zapiski z ostatnich miesięcy życia, rozważania i obserwacje.

Wyjątkowa okazała się także pozycja „Anielskie single” Dorothy Cummings (Wydawnictwo: Homo Dei), odpowiadająca na pytanie, w jaki sposób osoba wierząca może poradzić sobie w wielu – czasami naprawdę trudnych – sytuacjach oraz nie zagubić się w relacjach damsko-męskich. Bujając w anielskich obłokach, czytelnicy spędzili również „Cały rok z aniołkami” Ingrid Uebe (Wydawnictwo: Jedność), wyjątkowa pozycją dla najmłodszych, która odpowiada nie tylko na pytanie: „Jak wygląda życie aniołków?”, ale opowiada również o innych mieszkańcach nieba.

Internauci z zainteresowaniem zgłębiali także pasjonującą „Historię papieży” Johna W. O`Malley`a (Wydawnictwo WAM), w której autor pokazuje, jak instytucja papiestwa stopniowo dochodziła do obecnego kształtu i obala mity narosłe wokół jej przeszłości.

Uwagę jury przykuła pozycja „Większy niż myślisz” Thomasa D. Williamsa (Wydawnictwo Jedność), stanowiąca doskonałe narzędzie dla osób poszukujących potwierdzenia zasadności wiary w dzisiejszym zsekularyzowanym świecie.

Na poszukiwania wiary szacowne grono wyruszyło również wraz z bohaterami książki dla dzieci „Dwie krainy” Marcina Jelenia OP (Wydawnictwo W drodze). Autor, posługując się symbolami, stwarza tu pretekst do wyjaśnienia najmłodszym pojęć związanych ze światem zła i pokus, grzechem, ale także uzdrawianiem i opieką anioła stróża. Książka jest właściwą drogą, w którą mogą wyruszyć zarówno rodzice z podopiecznymi, jak i same dzieci, a droga ta zaprowadzi ich prosto do Boga.

„Tobit” Arnulfa Zitelmanna (Wydawnictwo WAM) to również książka o drodze, którą postanawia przebyć bohater. Tobit wędruje z rodzinnej Aleksandrii do Jerozolimy, a podczas tej wyprawy do Świętego Miasta poznaje zwyczaje panujące w różnych zakątkach Galilei, Samarii i Judei. Poszukując sensu życia i swojej tożsamości, młodzieniec pragnie przestrzegać Tory tak, jak czynili to jego przodkowie. Czuje jednak, że wydarzy się coś niezwykłego, co zaważy na losach świata. Tym wydarzeniem staje się spotkanie… Jezusa!

Jury potwierdziło również fakt, iż Biblia jest lekturą niezwykle zajmującą – i to nie tylko dla dorosłych. Książka „Biblia jest dla Ciebie. Mały kurs teologii biblijnej” Gianfranco Ravasiego (Wydawnictwo: Święty Wojciech), jest bowiem słownikiem biblijnym dla każdego, a autor w sposób niezwykle przystępny przedstawia najważniejsze terminy i zagadnienia biblijne.

„Urbi et Gorbi” Joachima Jauera (Wydawnictwo Akcent) to kolejna pozycja wyróżniona przez jury, w której autor – były kronikarz ZDF - na bieżąco odnotowywał wydarzenia roku 1989 w Europie Wschodniej. Jauer był naocznym świadkiem pierwszych oznak upadku żelaznej kurtyny i ucieczek obywateli NRD z ich kraju rodzinnego. Książka jego autorstwa obejmuje szeroki zakres tematów, począwszy od niezależnego związku zawodowego „Solidarność”, przez upadek muru berlińskiego, aż po koniec „zimnej wojny”.

Warto podkreślić, że konkurs wsparło grono zacnych patronów, wśród których znalazła się internetowa księgarnia eClicto.pl oraz Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują: miesięcznik „Odra” serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, FantasyBook, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Unreal-fantasy.pl, polscy-pisarze.com, student.pl oraz Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater, Radio Niepokalanów i Radio PRYZMAT.

Mimo, iż zmagania konkursowe o tytuł „Najlepszej książki katolickiej” dobiegły już końca, to wciąż na stronie www.ksiazkakatolicka.pl można zapoznać się z tytułami biorącymi udział w konkursie, a także dokonać ich zakupu.

informacja nadesłana


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP