Polecamy
42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

Noc w KBP

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 13.04.2012

20 kwietnia Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na trzecią edycję Nocy w Bibliotece – imprezę, która otrzymała tytuł Wydarzenia Kulturalnego Roku 2010 i zdobyła uznanie wielu koszalinian. Dzięki pierwszej edycji Nocy w Bibliotece mieszkańcy Koszalina przekonali się, że nasza Biblioteka jest miejscem ciekawym, tętniącym życiem.

Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy w Bibliotece jest „Cudze chwalicie za dnia, a po zmroku…”. Pragniemy wraz z zaproszonymi gośćmi ukazać piękno naszego regionu i podpowiedzieć, jak atrakcyjnie spędzić czas w Koszalinie i najbliższej okolicy. Impreza rozpocznie się o godz. 18.00 spotkaniem autorskim z red. Piotrem Polechońskim - dziennikarzem „Głosu Koszalińskiego”. Nasz gość opowie  o swojej pasji, którą jest historia Koszalina. Do tej pory Polechoński wydał trzy książki, które są efektem badań nad przeszłością naszego miasta. Tuż po spotkaniu nagrodzimy najbardziej aktywnych czytelników KBP.

Na Noc w Bibliotece zapraszamy całe rodziny – każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, niezależnie od wieku czy zainteresowań. Już o 17.00 K.S.R. ROWERIA zaprasza na wspólny przejazd rowerowy Staromiejską Trasą Turystyczną, który zainauguruje tegoroczną Noc w Bibliotece. Uczestnicy przejażdżki otrzymają chorągiewki promujące Noc w KBP. Czekamy na każdego, kto ma ochotę na celebrowanie święta książki w ten właśnie sposób.

W Czytelniach nasi goście będą mogli uczestniczyć m.in. w spotkaniu z koszalińskimi przewodnikami PTTK oraz Koszalińskim Stowarzyszeniem Lotniczym czy Stowarzyszeniem Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Będzie można zapoznać się z ofertą organizacji i stowarzyszeń promujących miasto i region. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty zabawkarskie i papiernicze oraz Teatrzyk Cieni z nowoczesną wersją „Zbójców z Góry Chełmskiej”. Dialogowa Scena Młodych zaprezentuje akcję artystyczną nawiązującą do tradycji koszalińskich tramwajów.

Także fani koszalińskich zespołów młodzieżowych nie będą zawiedzeni – specjalnie dla nich wystąpią zespoły JAH-QUBOWA DRABINA i MOSTBRIDGE. Miłośnicy rocka będą mieli wyjątkową okazję porozmawiać z Jackiem Barzyckim, liderem grupy Gdzie Cikwiaty. Wszyscy goście Biblioteki będą mogli tej nocy wypożyczać książki do późnych godzin oraz zwiedzić Magazyny książek, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników. Warto z pewnością obejrzeć wystawę „Piękno Ziemi Koszalińskiej” czy występ Big Bandu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W nawiązaniu do przedwojennej historii miasta przedstawimy sylwetki postaci związanych z Koszalinem, będą to wybrane osoby, które zostały pochowane na starym cmentarzu (obecnie park wokół KBP), m.in.: Ernst August Braun (burmistrz Koszalina w latach 1816-59), Henriette Hendel-Schȕtz (aktorka), Friedrich Onnasch (duchowny protestancki, przywódca ruchu antynazistowskiego na Pomorzu), Bertha von Massow (przełożona protestanckiego zgromadzenia Salem, współinicjatorka budowy szpitala), Johann Ernst Benno (niemiecki pisarz).

Imprezę zakończy występ zespołu Kalina z Dobrzycy, który propaguje kulturę jamneńską, odbędzie się on na placu przed Biblioteką, w niezwykłej scenerii koszalińskiego parku.

O 17.00 przed budynkiem KBP:

K.S.R. ROWERIA wraz z chętnymi miłośnikami dwóch kółek zainauguruje Noc w Bibliotece przejazdem Staromiejską Trasą Turystyczną.

Od 18.00 w budynku głównym KBP:

 1. Spotkanie z red. Piotrem Polechońskim „Wieczorne wieści o magicznym mieście” (sala konferencyjno-kinowa KBP)
 2. Grażyna Zyber „Ogród Włoki roztacza swe uroki” (Czytelnia)
 3. Stowarzyszenie Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki „Mały rozstaw osi w przeszłość nas przenosi” (Integracja)
 4. Rower zachwyca przy blasku księżyca” (Czytelnia Regionalna)
 5. PTTK „Ziemia piękniejsza niż złoto kajakiem, rowerem i piechotą”  (Czytelnia)
 6. Koszalińskie Stowarzyszenie Lotnicze "Miasto z lotu ptaka to jest rzecz nie byle jaka" (Czytelnia)
 7. Krajowe Bractwo Literackie zaprasza na prezentację poezji związanej z Koszalinem, także własnej wszystkich chętnych gości (sala za Czytelnią)
 8. Lech Fabiańczyk „Wesele jamneńskie” - film (Wypożyczalnia książek mówionych)
 9. Warsztaty papiernicze i zabawkarskie, szycie molików książkowych „Mole psocą zawsze nocą” (sala klubowa KBP)
 10. „Zbójcy z Góry Chełmskiej w SCENerii nieziemskiej”  Teatrzyk Cieni (Galeria Scena)
 11. Wystawa „Piękno Ziemi Koszalińskiej” – zdjęcia udostępnione przez Starostwo Powiatowe (Galeria REGION)
 12. PerMedia  - stoisko z książkami (hol Wypożyczalni)
 13. Media Regionalne – sprzedaż książek Piotra Polechońskiego  (Galeria REGION)

Od ok. 20.00 w budynku głównym KBP:

 1. DRABINA JAH-QUBOWA „Reggae po zmroku” oraz MOSTBRIDGE (Sala konferencyjno-kinowa)
 2. Po zmroku z Człowiekiem Roku”, spotkanie z Jackiem Barzyckim, liderem Gdzie Cikwiaty (Fonoteka)
 3. Big Band - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych (hol Wypożyczalni)
 4. Dialogowa Scena Młodych Teatru Dialog – akcja artystyczna w reżyserii Marzeny Wysmyk pt. „Biblioteczny pociąg mknie, bierze Ciebie, bierze mnie”    

Ok. 22.30 na placu przed budynkiem KBP:

 1. Kalina” – zespół ludowy z Dobrzycy kultywujący obyczaje i tradycje jamneńskie

 

Serdecznie zapraszamy!

 
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP