Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Finał akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 18.04.2012

12 kwietnia 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbył się finał akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”. Okazją do podsumowania zeszłorocznej kampanii głośnego czytania jest Superstatuetka – nagroda główna Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” za najlepiej przeprowadzoną kampanię głośnego czytania w roku szkolnym 2010/2011. Dyrektor MBP w Jaśle, Małgorzata Piekarska odebrała ją 26 marca 2012 r. podczas uroczystej gali 10.lecia Fundacji. Nagroda jest owocem bogatego i ciekawego programu upowszechniania roli głośnego czytania dzieciom, prowadzonego od lat przez Bibliotekę.

W minionym roku szkolnym MBP w Jaśle zorganizowała w ramach akcji 319 imprez, w których wzięło udział ponad 6 200 osób, w tym prawie 5 500 dzieci i 750 dorosłych. Dzięki wsparciu sponsorów: KSG w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle oraz Gazowni Jasielskiej ponad 400 dzieci otrzymało książki, a słodkości z Piekarni Jana Wątroby pozwoliły im zaspokoić apetyt nie tylko na czytanie. Głośne czytanie połączone było z wizytami w ciekawych miejscach i zajęciami przekazującymi cenne wartości. Po czytaniu przez strażaków i policjantów dzieci oglądały sprzęt i samochody oraz otrzymywały cenne informacje o bezpieczeństwie, w Stajniach Kawaleryjskich Szwadronu Podkarpacie nie tylko jeździły konno, ale też uczyły się odpowiedzialności słuchając o tym, jak należy opiekować się zwierzętami. Hasło X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie łączy Europę” niosło ze sobą nową wiedzę o świecie i uczyło integracji. Dzieci obejrzały spektakl o Czerwonych Kapturkach z różnych krajów, spotkały się z Elizą Piotrowską, pisarką i ilustratorką mieszkającą w Rzymie, słuchały opowieści podróżnika Piotra Gogosza, poznawały europejskie bajki, piosenki i zabawy dzięki studentom Zakładu Filologii Germańskiej PWSZ w Krośnie oraz wolontariuszom w Włoch i Hiszpanii. Nową formą popularyzacji głośnego czytania jest Klub Czytających Rodzin. Jego członkowie biorą udział w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych, spotykają się ze specjalistami z różnych dziedzin zajmującymi się rozwojem dzieci, dyskutują o książkach i mądrym wychowaniu, gościem Klubu była Superniania Dorota Zawadzka. Działania Klubu szczególnie wspierają Medyczna Szkoła Policealna im. prof. R. Weigla w Jaśle oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jaśle.

Akcja „Całe Jasło czyta dzieciom” ma od lat swoich licznych sprzymierzeńców, zatem najważniejszym punktem spotkania było podziękowanie wszystkim wspierającym Bibliotekę w propagowaniu idei głośnego czytania. Dyrektor MBP w Jaśle wręczyła dyplomy za aktywny udział oraz życzliwość i wsparcie przedstawicielom władz samorządowych i instytucji, sponsorom, przedstawicielom mediów, nauczycielom szkół i przedszkoli, bibliotekarzom oraz osobom zaangażowanym w akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”. Uczestnicy finału podkreślali w rozmowach ogromną rolę wspólnych, szeroko pojętych działań na rzecz upowszechniania nawyków czytania przez dzieci i dzieciom, które mają niezwykle istotny wpływ na ich rozwój psychiczny, emocjonalny i moralny, oraz – co szczególnie ważne i optymistyczne, deklarowali chęć i gotowość dalszego udziału w prowadzonej przez Bibliotekę akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”. Została również zaprezentowana wystawa fotografii z akcji, oraz wystawa książek polecanych przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. Goście Biblioteki wzięli także udział w ankiecie „Najważniejsza książka mojego dzieciństwa to...”. Jej wynik pokazał, że najważniejsza książka sprzymierzeńców głośnego czytania w MBP w Jaśle to „ Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, a tuż za nią „Ania z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery i Baśnie H.Ch. Andersena. Z pewnością nadarzą się okazje do głośnego czytania fragmentów ulubionych książek w trakcie akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”, która nieprzerwanie trwa w Bibliotece.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP