Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Bibliografia i cenzura

Data dodania: 07.05.2012

Bibliografia i cenzura

Na portalu Rynek Książki ukazała się recenzja książki pod redakcją Dariusza Kuźminy pt. „Bibliologia polityczna”. Zachęcamy do jej lektury i zakupów w e-sklepie!

Najnowsza książka opublikowana przez Wydawnictwo SBP czyli wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich to „Bibliologia polityczna” - praca zbiorowa pod redakcją prof. Dariusza Kuźminy. Ukazała się jako 124. tom w serii „Nauka - Dydaktyka - Praktyka”, a została dofinansowana przez Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, którego redaktor tomu jest dyrektorem.

„Bibliologia polityczna” stanowi zbiór artykułów poświęconych wpływowi polityki na treści zamieszczane przez stulecia w książkach. „W powszechnym odczuciu cenzura jest pojęciem o charakterze pejoratywnych. Najbliższe skojarzenia oczywiście mamy z czasami PRL, gdy władza komunistyczna ze względu na potrzebę panowania nad naszymi duszami i umysłami, czyniła wszystko, by ograniczyć dostęp do prawdy. Gdy jednak spoglądamy na zagadnienia cenzury na przestrzeni dziejów poprzez odniesienia do badań bibliologicznych dostrzegamy, iż od dawna istniały instytucje, pragnące wpływać na nasze myślenie i działanie ograniczające dostęp do wolnego słowa”, pisze we wstępie prof. Dariusz Kuźmina i dodaje: „Bibliologia polityczna to obszar badań, jaki jawi się, w tradycyjnym rozumieniu analizowania całego dorobku piśmienniczego ludzkości pod względem zapisów w formie rękopisów, druków czy informacji elektronicznej. Przedmiotem naszej analizy w tym obszarze jest relacja pomiędzy wolnym słowem a zjawiskiem cenzury, wpływania instytucji i światopoglądów na tworzenie pewnej zamkniętej przestrzeni intelektualnej, jaką ktoś chciałby zaprezentować w sposób dla nas ukryty”.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP