Polecamy
19,00 PLN 29,00 PLN

Biblioteka to dzisiaj instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i... więcej >

Dzień Bibliotekarza w KBP

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 11.05.2012

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej

Koszalińska Biblioteka Publiczna po raz kolejny przyłącza się do ogólnopolskiej akcji, czyli do organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Tygodnia Bibliotek, który rozpoczął się w KBP 7 maja i potrwa do 14 maja włącznie. Głównym celem naszych działań jest promocja książki, czytelnictwa, oswajanie z bibliotekami, ich codziennością i ofertą.

Według pomysłodawców hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Bibliotek - „Biblioteka ciągle w grze” jest aluzją i nawiązaniem do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Ma wskazywać na nieustającą obecność bibliotek w lokalnej społeczności, bez względu na zmieniającą się sytuacje społeczną, ekonomiczną, polityczną. Biblioteka – jak dobry zawodnik – nie wypada z gry, co więcej by gra mogła toczyć się dalej, jest niezbędna. Konkretyzując hasło, biblioteka jako użytkowa instytucja kultury winna być zawsze odpowiednio przygotowana do pełnienia swej roli poprzez permanentne dostosowywanie swej oferty do potrzeb korzystających z jej usług czytelników. 

W poniedziałek rozpoczęliśmy obchody tego niezwykłego bibliotecznego Tygodnia! Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek gościliśmy Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Władysława Husejkę, Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miejskiej Ryszarda Tarnowskiego, Wicestarostę Koszalińskiego Andrzeja Leśniewicza, Dyrektorkę Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Dorotę Pawłowską. Szczególnie miłym gościem na uroczystości była pani Maria Hudymowa, Honorowa Obywatelka Miasta i jednocześnie nestorka koszalińskiego bibliotekarstwa. Sala kinowa KBP była wypełniona po brzegi, jest to dla nas wielki zaszczyt, że bibliotekarze Koszalina i regionu chcieli z nami spędzić swoje święto.

Zgromadzonych serdecznie przywitał Dyrektor KBP Andrzej Ziemiński. Referat z okazji Dnia Bibliotekarza (w typowo futbolowym stylu) brawurowo wygłosiła Przewodnicząca Koła SBP Małgorzata Zychowicz. Wręczono także nagrody bibliotekarzom jubilatom (bo książka zawsze jest dobra na wszystko). Muzycznie nas ukołysał i wprawił w dobry nastrój Piotr Zemła, występując z jazzowym recitalem specjalnie dla nas. Obchody Dnia Bibliotek i Bibliotekarza zakończył interesujący i wskazujący na praktyczne rozwiązania wykład dr Iwony Zachciał z Uniwersytetu Gdańskiego pt. "Słowo w biblioterapii".

Na Tydzień Bibliotek KBP przygotowała mnóstwo kolorowych, szalonych, literackich i bardzo medialnych imprez, ale – póki co - Tydzień ten wciąż trwa…Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP