Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Kolbuszowska Biblioteka ciągle w grze - relacja z Tygodnia Bibliotek

Autor: Łukasz Szymański Biblioteka: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej Województwo: podkarpackie
Data dodania: 28.05.2012

W dniach 8-15 maja odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji obchodów „Tygodnia Bibliotek”. W tym roku hasłem przewodnim było: „Biblioteka ciągle w grze”, które nawiązywało do mających się odbyć Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej podobnie jak w latach ubiegłych przygotowała swój plan imprez towarzyszących obchodom Tygodnia Bibliotek.

 

Tydzień Bibliotek w naszych filiach:

Bukowiec
Kolbuszowa Dolna
Kupno
Widełka

 

Tydzień Bibliotek w gminach naszego powiatu:

Cmolas

Pierwszy dzień obchodów (8 maja) otworzyła VII edycja ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, podczas której bajki dla dzieci czytali przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej oraz bibliotekarze.

Pierwszej grupie dzieci bajki czytali: pani Barbara Bochniarz Sekretarz Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, Marek Gil zastępca Burmistrza oraz Małgorzata Maziarz i Justyna Zuber z MiPBP. Gośćmi drugiej grupy przedszkolaków byli: Mieczysław Burek Przewodniczący Rady Powiatu, Wojciech Cebula Wicestarosta Kolbuszowski oraz pani Małgorzata Mokrzycka – Kwaśnik Skarbnik Powiatu.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Przeczytaj artykuł o spotkaniach

Zobacz galerię zdjęć ze spotkań

 

9 maja (środa) odbył się tradycyjnie „Dzień Bibliotekarza”, X Spotkanie Bibliotekarzy z Terenu Powiatu Kolbuszowskiego z przedstawicielami władz samorządowych.

Oprócz zgromadzonych bibliotekarzy gośćmi spotkania byli: Poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, sołtys Kupna Adam Przybyło oraz dyrektor Zespołu Szkół w Kupnie Elżbieta Chmielowiec.

Spotkanie zostało zorganizowane w wyremontowanej filii w Kupnie, której uroczyste oddanie do użytku nastąpiło w dniu spotkania.

Dzień Bibliotekarza

Przeczytaj informację "Dzień Bibliotekarza 2012"

Zobacz galerię zdjęć z Dnia Bibliotekarza

 

10 maja upłynął pod znakiem konkursów. Pierwszy to Gminny Konkurs Recytatorski zatytułowany „Temu, który ukochał serce”. Został on poświęcony postaci Janusza Korczaka.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Dominika Piękoś z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej

II miejsce - Kinga Tylutka z Gimnazjum w Widełce

III miejsce – Agnieszka Tęcza z Gimnazjum w Widełce

Komisja konkursowa przyznałą również trzy wyróżnienia, które otrzymały: Monika Rumak z Zespołu Szkól Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Justyna Starzec z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej oraz Faustyna Zuber - Gimnazjum w Widełce.

 

W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. „Przesłanie Króla Maciusia”. Nagrodzeni autorzy prac plastycznych to:

I miejsce Magdalena Blacharz ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej,

II miejsce – Klaudia Wodniak ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej,

III Klaudia Bieleń – z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej oraz Adrianna Róg z Zespołu Szkół nr 1 w Kolbuszowej.

Została również zaprezentowana prezentacja multimedialna „Kolbuszowa z lotu ptaka”, przygotowana na podstawie zdjęć wykonanych z motolotni 2 lata temu.

Konkurs recytatorski poezji o Korczaku

Przeczytaj informację o konkursie recytatorskim

Zobacz galerię zdjęć z konkursu recytatorskiego

Przeczytaj informację o konkursie plastycznym

 

Piątek 11 maja, to niewątpliwie najatrakcyjniejszy dzień obchodów Tygodnia Bibliotek. Równo o 2000 rozpoczęła się Noc Bibliotek z całą masą atrakcji przygotowanych na piątkowy wieczór.

Wieczór został rozpoczęty recytacją wierszy z balkonu biblioteki. Swoje wiersze czytali Janusz Radwański oraz Piotr Jemioła. Od drzwi wyjściowych do Czytelni im. dr K. Skowrońskiego powędrowała symboliczna pilka przekazywana z rąk do rąk, która stanowiła odniesienie do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek oraz czerwcowych zmagań UEFA.

DLA NAJMŁODSZYCH

Dwie Babcie, panie Krystyna Cisek i Stefania Łysiak czytały bajki licznie zgromadzonym dzieciom, które z trudem wraz z opiekunami mieściły się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Następne spotkanie odbyło się z udziałem 11 letnia Madzi Blacharz, która zaprezentowała swoje wiersze.

Zwieńczeniem imprez dla najmłodszych była projekcja polskich bajek animowanych dla dzieci z serii „Zaczarowany ołówek”, „Bolek i Lolek” i „Reksio”.

DLA STARSZYCH

„Kino na wolnym powietrzu” czyli projekcja filmu „PO-LIN” ukazującego świat, którego już nie ma. Przedwojenną Polskę, w której współistniały obok siebie dwie kultury: żydowska i polska. W filmie pojawiły się fragmenty ukazujące Kolbuszowę z filmu nakręconego w 1929 roku.

Kolejne spotkanie dla dorosłych to spotkanie autorskie z Łukaszem Starakiewiczem, młodym pisarzem z Kolbuszowej, autorem niedawno wydanego horroru pt. „Las Ethon i duchy przeszłości”, a tuż po nim spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Ostatnią z atrakcji przygotowanych dla dorosłych, było spotkanie poświęcone oddanym bibliotece w depozyt starodruków przez Parafię pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

DLA WSZYSTKICH

Spotkanie zatytułowane „Co skrywała ziemia wokół kolbuszowskiej Studni” to relacja z prowadzonych na kolbuszowskim rynku prac archeologicznych przez mgr Leszka Krudysza. Kolejne ciekawe spotkanie zatytułowano: „Ty wybierasz – biblioteka płaci, czyli zakupy księgozbioru on-line”. Podczas tego punktu programu, uczestnicy Nocy Bibliotek mogli przez Internet wybrać interesujące ich książki, które znajdą się w zbiorach biblioteki. Jednym z bardziej oczekiwanych punktów wieczoru była Loteria książkowa.

Podczas nocy Bibliotek nagrodzono również najlepszych czytelników 2011 roku. Najlepszymi młodszymi czytelniczkami zostały: Olga Sudoł uczennica Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej oraz Kasia Leśniak uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej.

Wśród dorosłych czytelników nagrody otrzymali: pani Grażyna Nowak oraz Krzysztof Mosiołek.

Noc Bibliotek - babcia czyta bajkę

Zobacz relację z Nocy Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Zobacz fotorelację z Nocy Bibliotek

 

Zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek nastąpiło 15 maja II Powiatowym Konkursem Czytelniczym dla klas III „Wśród książek Andrzeja Grabowskiego”. Został on zorganizowany wspólnie przez  Szkołę Podstawową nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kolbuszowej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej. Finał konkursu uświetnił sam autor, Kawaler Orderu Uśmiechu i twórca wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Jury nagrodziło wszystkie dzieci biorące udział w konkursie, laureatami zaś zostali:  Kinga Zielińska (III miejsce), Ludwika Hanicotte (II miejsce) oraz Justyna Czajkowska (I miejsce).

Po konkursie odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim, podczas którego dzieci miały możliwość osobiście poznać pisarza, jego pasje i zainteresowania a także nabyć książki z autografem.

Powiatowy Konkurs Czytelniczy

Przeczytaj relację z Powiatowego Konkursu Czytelniczego

Zobacz galerię zdjęć z Powiatowego Konkursu CzytelniczegoPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP