Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

Między dzieciństwem a dorosłością - recenzja Czytelnika

Data dodania: 05.06.2012

Między dzieciństwem a dorosłością - recenzja Czytelnika

Za punkt honoru, ze względu na mój młody wiek i zainteresowania, postawiłam sobie zapoznanie się z nową pozycją z serii „Biblioteki - Dzieci - Młodzież”. Praca Anny Marii Krajewskiej pt. „Między dzieciństwem a dorosłością. Młodzież w bibliotece” zawiera materiały z konferencji, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podzielona na 4 części, unaocznia punkt, w którym dochodzi do relacji pomiędzy młodym czytelnikiem, a biblioteką.

Z pierwszej części dowiadujemy się, jak współczesne badania socjologiczne przedstawiają młodzież. Oraz jak istotnym problemem jest agresja. Dalej przeczytamy na temat czytelniczych wyborów oraz literatury przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. W jednej z prac, Grzegorz Leszczyński zwraca uwagę, że książki dla chłopców zasadniczo nie istnieją. Wyniki z ogólnopolskich badań czytelnictwa gimnazjalistów wskazują, że dziewczynki chętniej czytają książki. Do nich też, skierowana jest bogatsza oferta wydawnicza.

Młody człowiek przychodzi na świat z wrodzoną zdolnością, do współistnienia z najnowszą technologią. Jest podłączony do komputera. Nic go nie dziwi, nic nie sprawia mu trudności. Współczesne dzieci są nowym zjawiskiem, z którym trzeba nauczyć się pracować. Bardzo trafnie ukazują to publikacje z trzeciej i czwartej części: Biblioteka w życiu młodzieży oraz Młodzież w życiu Biblioteki.

Doskonale widać, jak ważnym elementem, w pracy z młodzieżą, jest ciekawy pomysł i jego aranżacja. Moją sympatię pozyskała Biblioteka multimedialna „Planeta 11”, która oprócz nietypowego wyglądu, przyciąga ekstremalnymi nowościami. Przykładowo 8 marca (Dzień PRL-u) zaskoczono czytelników prezentami: klientki otrzymywały goździki i rajstopy. Dodając do tego cuda techniki, jakimi są: PS3 czy e-booki, mamy 100 % frekwencję czytelniczą.

Każda z poszczególnych prac, wybranych przez autorkę, składa się na perfekcyjną całość. Mówiąc, pół żartem pół serio, każdy szanujący się bibliotekarz powinien sięgnąć po tą pozycję. Współczesne czasy dają bowiem duże pole do popisu, a my możemy się jeszcze wiele nauczyć. Dzisiejsza młodzież jest świadoma czego oczekuje od świata, a jeśli uda się nam ją zaskoczyć, tym lepiej dla nas.

nad. Małgorzata Nowak


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP