Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Rozstrzygnięto konkurs literacki PTWK

Data dodania: 06.06.2012

Rozstrzygnięto konkurs literacki PTWK

Maciej Robert, Justyna Bargielska, Wojciech Nowicki i Iwona Chmielewska zostali laureatami XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. 

W kategorii poezja jury nagrodziło tomik Macieja Roberta Collegium Anatomicum (Centrum Animacji Kultury Poznań).

Aksjomaty sztuki Roberta to: dostrzec, współczuć, wyrazić uczciwie i czule - mówił jeden z jurorów Piotr Śliwiński na ceremonii ogłoszenia wyników konkursu, która odbyła się w czwartek w Warszawie.

W kategorii prozatorskiej wygrał tom opowiadań Justyny Bargielskiej Obsoletki (Czarne). Bohaterkami tej prozy są kobiety, które były w ciąży, ale straciły dziecko. Każde z opowiadań to osobna historia o bólu i żałobie, miłości i nadziei.

Próba rozwiązania zagadki, jak to się dzieje, że mimo nieuchronności śmierci kochamy, rodzimy dzieci, pragniemy szczęścia - powiedziała przewodnicząca jury Grażyna Borkowska.

Wśród esejów wybór jurorów padł na pracę Wojciecha Nowickiego Dno oka. Eseje o fotografii (Czarne).

Dno oka to opowieść o czasie, ludziach, rzeczach, ich życiu i śmierci, szczególna opowieść, która tylko poprzez fotografię mogła zostać opowiedziana - powiedział Bronisław Maj.

W kategorii "książka dla dzieci" nagrodzono Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej (Media Rodzina) - bogato ilustrowaną historię dziewczynki z korczakowskiego Domu Sierot, napisana w formie jej dziennika.

W tegorocznej edycji konkursu jury oceniało 136 książek. Konkurs Literacki Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek został zainaugurowany w 1992 roku i ma charakter biennale - nagrody przyznawane są co dwa lata. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Wojciech Kuczok, Dariusz Suska, Wojciech Tochman, Michał Witkowski, Anda Rottenberg.

Źródło: Portal księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP