Polecamy
15,00 PLN 37,00 PLN

Rozwój humanistyki cyfrowej spowodował (…) skupianie na niej coraz większej uwagi... więcej >

Przez literaturę do uśmiechu

Data dodania: 13.06.2012

Przez literaturę do uśmiechu

Ponad 100 wolontariuszy z Kredyt Banku odwiedza 27 oddziałów traumatologii i ortopedii dziecięcej. Rozpoczęła się druga edycja programu „Czytelnia Uśmiechu” organizowanego przez Fundację Kredyt Banku.

Od 29 maja do 12 czerwca wolontariusze z Kredyt Banku organizują miniczytelnie w wybranych specjalistycznych ośrodkach pediatrycznych w całej Polsce. Celem programu jest dostarczenie młodym pacjentom wartościowej rozrywki w postaci specjalnie dobranych zestawów literatury.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - warto przypomnieć sobie myśl Janusza Korczaka, któremu poświęcony jest rok 2012. Nasze „Czytelnie Uśmiechu” mają rozpalić w sercach chorych dzieci iskierkę nadziei i dać im możliwość przeniesienia się w świat beztroski, fantazji i zabawy - powiedziała Emilia Gromadowska, prezes Zarządu Fundacji Kredyt Banku.

Kanon książek złożony z blisko 170 pozycji, podzielonych na 8 kategorii wiekowych od 0 do 18 lat opracowała Fundacja Kredyt Banku, z pomocą specjalistów z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Narodowej.

Podczas akcji w szpitalach wolontariusze z Kredyt Banku montują regały, ustawiają na nich książki i audiobooki, bawią się z małymi pacjentami i zachęcają do korzystania z „Czytelni Uśmiechu”.

Ogromnie dobrze jest widzieć radość dzieci, rodziców nauczycieli i pracowników Szpitala. To chyba jest najważniejsze i dlatego nikt z nas nie ma wątpliwości, że takie rzeczy warto robić. Czytelnia Uśmiechu działa dosłownie, widać radość z książek ale i uśmiech na twarzach pacjentów - mówi wolontariuszka Elżbieta Cisowska z I Oddziału Kredyt Banku w Krakowie.

Wolontariuszka Natalia Broniszewska z Oddziału w Koninie tak opisuje otwarcie czytelni w konińskim szpitalu:

Było nawet uroczyste przecięcie wstęgi przez najmłodszego z pacjentów. Wstęgą był bandaż, jak przystało na Oddział Chirurgii i Traumatologii. Wolontariusze odwiedzili wszystkich pacjentów i ich rodziców, wręczając zakładki do książek.

Druga już edycja programu realizowana jest dla 27 dziecięcych oddziałów ortopedii, traumatologii i chirurgii urazowej, na których w jednym czasie przebywa 3600 pacjentów, a w skali roku leczonych jest ponad 35 tysięcy dzieci i młodzieży. W programie uczestniczą szpitale w: Białymstoku, Chorzowie, Gdańsku, Grudziądzu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Otwocku, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Sopocie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.

Darowizna rzeczowa w postaci książek i audiobooków uatrakcyjni pobyt dzieci w oddziale, ułatwi zmaganie z chorobą i bólem, przyspieszy powrót do zdrowia, a także będzie wspaniałym sposobem na zabicie „szpitalnej nudy - komentuje dr Grzegorz Wrona, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Pierwsza edycja „Czytelni Uśmiechu” była realizowana w 2011 r. na wszystkich 18 oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce. W akcjach inauguracyjnych wzięło udział ponad 80 wolontariuszy - pracowników lokalnych oddziałów Kredyt Banku. Program był bardzo dobrze przyjęty zarówno przez dzieci, ich rodziców, a także psychologów, pedagogów i personel medyczny szpitali.

Fundacja Kredyt Banku została powołana, by wspierać Bank w realizacji strategii społecznego zaangażowania biznesu oraz pracowników Banku w ich działalności na rzecz lokalnych społeczności.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP