Polecamy
Dorota Siwecka 48,00 PLN

Publikacja dostępna także w IBUK oraz IBUK Libra Niniejsza książka stanowi analizę zaleceń i... więcej >

Finał lubuskiego konkursu gazetek

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 18.06.2012

Aż 27 szkolnych redakcji  wzięło udział w VII Konkursie na najlepszą gazetkę szkolną województwa  lubuskiego.  Tym razem młodzi dziennikarze nie tylko pisali o szkole, ale też o zawodzie… grabarza.

Finał konkursu gazetek odbył się 14 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.  Jury przyznało trzy wyróżniania i sześć nagród.
W kategorii szkół podstawowych nagrodę specjalną za szczególne osiągnięcia otrzymał „Kurier Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Gazetka ta mimo dość młodego stażu, bo ukazuje się od 2005 roku, ma na swoim koncie kilkanaście nagród.   Młodzi dziennikarze z Żar po raz siódmy  wygrali lubuski konkurs. Są też wielokrotnym laureatami ogólnopolskich konkursów.   „Kurier Dwójki”  jest dwumiesięcznikiem, młodzi redaktorzy spotykają się raz w tygodniu. -  Mają zawsze mnóstwo pomysłów na artykuły, praca z nimi to przyjemność -  zapewnia Jolanta Błażków, opiekun gazetki.

W kategorii szkół podstawowych nagrodę zdobyła też gazetka „Na marginesie ”  ze Szkoły Podstawowej  im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

Wśród gazetek gimnazjalnych nagrody przyznano „Gimzetce” z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze, „ Kurierowi Trójki”  z Gimnazjum nr 3 w Żarach i „Sobusiowi” z Gimnazjum nr 12
w Gorzowie Wlkp.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszą gazetką okazał się „Parapet”   z LO
z Oddziałami  Dwujęzycznymi we Wschowie. -  Gazetka działa od kilku lat, początkowo było drukowana na papierze i rozkładana na szkolnych parapetach i stąd jej nazwa  - wyjaśnia Tomasz Wojnarowski, opiekun  redakcji.  -  Obecnie gazetka ukazuje się formie elektronicznej, dzięki temu dociera do większej rzeszy odbiorców.

To właśnie w „Parapecie” oprócz artykułów dotyczących życia szkoły, znalazły się znakomite reportaże społeczne  m.in. o „kopidole” , czyli wiejskim grabarzu.  - Bohater mego tekstu to zamknięty w sobie człowiek,  cieszę się, że udało mi się go namówić na rozmowę  - mówi Angelika Wojciech.  Sama autorka jeszcze nie wie, czy w przyszłości zawodowo  będzie zajmować się pisaniem.  - Chciałabym studiować psychologię więzienną lub sądową, a  jeśli jednak wybiorę dziennikarstwo to  śledcze…

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych  przyznano dwa wyróżnienia: gazetce K.I. T. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie oraz „ Szkolnej Dżungli” z Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych w Drezdenku.

Wyróżnienie otrzymała również  gazetka „Ploteczki ze szkolnej teczki”  z Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze.  

Nagrody konkursowe ufundowali: dyrektor WOM, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina, Wydział Rozwoju i Promocji Miasta UM w Gorzowie Wlkp.

Hanna Ciepiela,
Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP