Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Ogólnopolski Dzień Wolnych Książek w KBP

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna i. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 22.06.2012

Bookcrossing (popularne uwalnianie książek) z powodzeniem funkcjonujący od kilkunastu lat na świecie i od wielu również w Polsce, na dobre zadomowił się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej dwa lata temu.

Właśnie w 2010 r. zaaranżowaliśmy antresolę w budynku głównym KBP dla potrzeb „krążących książek”. Wstawione tam trzy regały służą książkom, które przynoszą do nas czytelnicy, aby pozostawić je dla innych chętnych osób. Miejsce to nazwaliśmy „Wolną Antresolą”, ponieważ panuje tam całkowita wolność od regulaminów i niezależność.

Rokrocznie przy okazji czerwcowego Ogólnopolskiego Dnia Wolnych Książek wychodzimy z książkami z budynku. Docieramy do różnych miejsc: rozrywki, rekreacji, użyteczności publicznej. Wyjątkowym miejscem, do którego dostarczamy książki, nie tylko w dniu święta uwolnionych książek, ale systematycznie, jest Szpital Wojewódzki oraz Międzynarodowe Centrum Onkoterapii.

Docierają do nas informacje, że są punkty w mieście, gdzie po pierwszej bookcrossingowej akcji, utrzymały się półki/regały/parapety z krążącymi książkami. Koszalinianie zabierają do domów wybrane egzemplarze i przynoszą w zamian inne, dla kolejnych stęsknionych oryginalnych tytułów. Wśród tych miejsc warto wymienić przychodnię weterynaryjną, gdzie spory zbiór w poczekalni gromadzi nie tylko opowieści o zwierzętach, ale też materiały pomocnicze dla uczniów czy powieści; kawiarnię z zacięciem artystycznym (Centrala Artystyczna) oraz Bałtycki Teatr Dramatyczny z wyeksponowanymi na stolikach i innych meblach w foyer pozycjami - nie tylko dramatami.

W tym roku IX Ogólnopolski Dzień Wolnych Książek obchodziliśmy 20 czerwca. Poza rozwożeniem książek do tradycyjnych już miejsc, ustawiliśmy w różnych miejscach Koszalina 6 jaskrawych gablot – swoistych punktów uwalniania i wymieniania książek. Staną na wolnym powietrzu przy Budynku Głównym KBP i przy Filiach nr 3, 5, 6, 8 oraz w Galerii EMKA.

Ulotki wkładane do książek zawierają następującą informację:

Drogi Znalazco, Czytelniku!

Książki, które znajdują się w gablocie są przeznaczone do czytania (jak to książki), są to jednak pozycje wyjątkowe nie tylko z uwagi na treść, ale ich przeznaczenie. Bez zbędnych formalności możesz je zabrać ze sobą (na czas lektury), przeczytać i zwolnić dla innych  chętnych, zostawiając je w tej gablocie lub innym,  ciekawym miejscu. Są one bowiem przedmiotem BOOKCROSSINGU, akcji, która polega na „krążeniu” czyli zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, by kolejny znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.  

W wyjątkowej sytuacji, gdy nie będziesz chciał się rozstać z bookcrossingową książką, możesz ją zatrzymać, ale prosimy przynieś w zamian inną, równie wartościową.

Pamiętaj!

1. WYBIERZ KSIĄŻKĘ DLA SIEBIE

2. PRZECZYTAJ JĄ

3. UWOLNIJ DLA INNYCH

Bądź świadomym Bookcrosserem!!!Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP