Polecamy
25,00 PLN 35,00 PLN

Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury,... więcej >

Finał Konkursu "O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna"

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Województwo: śląskie
Data dodania: 26.06.2012

„Radość pisania. Możność utrwalania.” / W. Szymborska - „Widok z ziarenkiem piasku”/

Takim hasłem można by opatrzyć kolejną, XVI już edycję Międzyszkolnego Konkursu Literackiego o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna. Dzięki corocznym staraniom organizatorów, maj i czerwiec w jaworznickiej bibliotece kojarzy się nie tylko z wiosennym przesileniem, odwiedzającymi nas licznie maturzystami, ale także, a może przede wszystkim, z literackimi debiutami młodych adeptów sztuki słowa.

Jury jak co roku, stanęło przed nie lada wyzwaniem, próby obiektywnej oceny utworów poetyckich i prozatorskich, które zostały nadesłane z całej Polski, w liczbie 329 prac. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy: reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Trudno wskazać, na jakieś ogólne tendencje tegorocznej edycji.

Z pewnością, w literackich obrazach, kreślonych przez autorów, sporo znalazło się dowodów dostrzeżenia rzeczy najprostszych, codziennych, tych zdawałoby się bez większego znaczenie, a jednak najcenniejszych, jak odgłos skrzypiącej podłogi, smak babcinych pierogów, nieprzemijalność chodnikowej płyty, kolory wspomnień,...

Mocnym akcentem zostały zaznaczone także odniesienia do strefy muzyki i wszelkich dźwięków. Człowiek, w utworach laureatów, jawi się zarówno, jako ten który gra swą melodię życia, jak i ten na którym się gra, traktowany instrumentalnie przez przeznaczenie?, los?, Absolut? - mały, niewiele znaczący element wszechświata. Znamiennie dla naszej rzeczywistości, a być może typowo, dla obdarzonych wrażliwością jednostek, wspominane są nad wyraz często samotność, poczucie pustki, niemożność porozumienia, lęk i towarzyszące mu fobie, izolacja.

Wszystkie próby podzielenia się swoim wewnętrznym kosmosem są warte naszego wsparcia, niezależnie od umiejętności warsztatowych, które przecież szlifuje się z czasem. Nie sposób przecenić roli, jaką konkursy, takie jak ten, odgrywają dla kultury, w znaczeniu szerszym, jak i wpływie ich na osobowość i wrażliwość poszczególnych uczestników, dając im rzadką okazję do prezentacji własnych przemyśleń, motywują do dalszego rozwoju. A nam, czytelnikom odsłaniają hermetyczny świat młodego człowieka, często skrajnie różny od,  karmionych medialnym przekazem, wyobrażeń.

Jak zawsze trwałą pokonkursową pamiątką jest publikacja dzieł laureatów, opatrzona w tym roku wstępem p. Celiny Waśko – członkini Jury.

Na uroczystej gali wręczenia nagród obecni byli: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zbigniew Mika, Naczelnik Wydziału Promocji UM Marcin Marzyński, przedstawiciele Rady Miasta, Przewodnicząca Komisji Edukacji Ewa Zuber, laureaci, nauczyciele, rodzina.

Autor tekstu: Anna Ptaszkiewicz-Godzina
MBP JaworznoPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP