Polecamy
28,00 PLN 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Raport Otwarcia został przekazany do MAiC

Data dodania: 26.06.2012

Raport Otwarcia został przekazany do MAiC

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 15 czerwca przekazało do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji „Raport Otwarcia”. Chodzi o dokument, który jest efektem pracy podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ramach warsztatów „Reforma prawa własności intelektualnej”. Raport zawiera uporządkowane postulaty i propozycje zmian legislacyjnych oraz zebrane do nich komentarze.

O tym, by tak zatytułować dokument, zadecydowali sami uczestnicy warsztatów na posiedzeniu, które odbyło się również 15 czerwca. Uznali oni bowiem że dorobek warsztatu to dopiero punkt wyjścia do wypracowania konkretnych zmian ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Końcowy raport może natomiast powstać dopiero w oparciu o konkretne dane, w tym wnioskowany przez warsztat państwowy raport dotyczący przemian gospodarczych związanych z pojawieniem się Internetu i zmianami modeli biznesowych przemysłów kreatywnych. Uczestnicy warsztatów uznali, że opracowanego przez nich raportu nie można uznać za końcowy również ze względu na nieznaną przyszłość prac m. in. nad ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną i ustawą o zasobach publicznych.

Do przekazanego MAiC Raportu Otwarcia dołączone zostały stanowiska powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zespołu Profesorów, w skład którego wchodzą prof. E. Traple, prof. J. Błeszyński, prof. R. Markiewicz oraz prof. Z. Ćwiąkalski.

Zanim zaczniemy zmieniać ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, powinniśmy zastanowić się nad tym, na jakich fundamentach zbudowane jest dzisiejsze prawo autorskie i dlaczego akurat te uznano za zasadnicze - stwierdził podczas ostatnich warsztatów Sekretarz Stanu Piotr Żuchowski.

Raport Otwarcia ostatecznie ma stanowić wkład do bardziej obszernego dokumentu, który będzie zawierać propozycje zmian uczestników wszystkich warsztatów. Materiał, który dostarczyli członkowie podgrupy zajmującej się ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ma także stanowić wkład do Karty Wolności w Internecie. Karta ma zostać opracowana po to, by uporządkować zasady postępowania w cyfrowym świecie.

Raport Otwarcia dostępny jest na stronie Ministerstwa.

Źródło: MKiDN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP