Polecamy
Katarzyna Stanny 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

ACTA - ostateczne starcie

Data dodania: 27.06.2012

ACTA - ostateczne starcie

4 lipca 2012 roku dowiemy się czy Parlament Europejski wyrazi zgodę na ratyfikowanie ACTA. Mobilizują się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy porozumienia. Co ważne, wszystkie komisje Parlamentu Europejskiego opowiedziały się przeciwko ACTA, włącznie z najważniejszą komisją INTA.

Z komunikatu dostępnego na stronie Parlamentu Europejskiego wynika, że 3 lipca odbędzie się debata na temat ACTA, natomiast głosowanie odbędzie się 4 lipca (kalendarz PE przewiduje głosowania w tym dniu na godziny 12:00-14:00). Da się zaobserwować mobilizację po obu stronach sporu o ACTA. Nie jest bowiem prawdą, że tylko przeciwnicy porozumienia naciskają na polityków.

Na stronie Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) znalazł się komunikat wzywający europosłów do głosowania za odłożeniem decyzji w sprawie ACTA, przynajmniej do czasu wydania wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wygląda na to, że IFPI nie liczy na zgodę Parlamentu na ACTA, ale chce grać na czas. Warto też przypomnieć o plakacie, jaki pojawił się w Parlamencie Europejskim w czasie głosowań komisji INTA.

Jeśli Parlament Europejski zgodzi się na ACTA, będzie to krok do przodu na drodze do wdrożenia porozumienia. Jeśli natomiast zgody nie będzie, Komisja Europejska (a szczególnie komisarz Karel de Gucht) zrobi wszystko, co możliwe, aby wrócić do tematu po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ACTA ma więc pewną przewagę.

Jeśli zdecydujecie się głosować negatywnie, zanim Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok, pozwólcie mi powiedzieć, że Komisja pomimo to będzie kontynuować obecną procedurę przed Trybunałem, jak ma prawo to robić. Negatywne głosowanie nie powstrzyma procedur przed Trybunałem Sprawiedliwości (...) spodziewam się, że Trybunał ustali, iż ACTA jest w pełni zgodna z innymi traktatami - mówił Karel de Gucht.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP