Polecamy
Tomasz Kędziora 17,50 PLN 35,00 PLN

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów piśmiennictwa,... więcej >

O likwidacji PIW raz jeszcze

Data dodania: 13.07.2012

O likwidacji PIW raz jeszcze

Państwowy Instytut Wydawniczy jest w trakcie likwidacji. Nawet w stopkach redakcyjnych wydawanych jeszcze ciągle książek umieszcza się stosowną adnotację o likwidacji wydawnictwa. Dlatego nieco zaskakuje informacja, że w tym roku PIW wydał już 10 tytułów, w tym 7 tytułów nowych i 3 dodruki. 

W planach mamy jeszcze realizację zawartych umów na około 30 tytułów. Niestety musimy rozwiązywać umowy na książki, których wydanie wchodziłoby zbyt głęboko w rok przyszły. Tak się stało z biografią Witolda Lutosławskiego autorstwa prof. Zbigniewa Skworona, czego bardzo żałuję - mówi Rafał Skąpski, poprzednio przez 7 lat dyrektor wydawnictwa, a obecnie jego likwidator.

Likwidowane przedsiębiorstwo obciążone jest znacznymi długami. PIW dysponuje jeszcze sporym majątkiem, który obejmuje wartościowe nieruchomości. Są też prawa autorskie należące do wydawnictwa oraz zbiór tzw. egzemplarzy żelaznych. Rafał Skąpski przypomina w kontekście deklaracji ministrów kultury i skarbu, że resort kultury przejmie te dobra pod swoją opiekę. Nie wiadomo jednak, jak minister kultury będzie korzystał z praw autorskich, które wynikają z setek umów zawartych w ostatnich dziesięcioleciach przez PIW z autorami, tłumaczami, redaktorami, ilustratorami, autorami okładek i fotografii oraz innymi twórcami, którzy powierzyli lub przekazali swoje prawa wydawnictwu.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP