Polecamy
Małgorzata Kowalska 32,00 PLN 47,00 PLN

Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota... więcej >

Nie ma zgody na łatkę „pirata”

Data dodania: 17.07.2012

Nie ma zgody na łatkę „pirata”

Chomikuj.pl już pozwał Polską Izbę Książki, a wydawcy odpowiadają kolejną groźbą pozwania - powiedział Piotr Hałasiewicz, rzecznik prasowy serwisu Chomikuj.pl podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 lipca w Warszawie.

Serwis zaprosił media do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, by opowiedzieć o kulisach swoich kontaktów, a wręcz konfliktu z Polską Izbą Książki. 23 kwietnia Chomikuj.pl pozwał PIK za nazywanie go, w komunikacie z 2010 roku, „serwisem pirackim”. Ponadto zdaniem Piotra Hałasiewicza serwis musiał wreszcie zareagować na powtarzające się w ostatnich latach groźby ze strony organizacji branży książkowej.

Wydaje się, że czarę goryczy przelała zeszłotygodniowa deklaracja prezesa PIK Włodzimierza Albina dotycząca planów rychłego pozwu zbiorowego wydawców wobec serwisu. Serwis postanowił zareagować, czego efektem była pierwsza w historii firmy konferencja prasowa.

Złożyliśmy pozew, bo nie boimy się tego tematu i chcemy żeby niezawisły sąd orzekł, czy jesteśmy serwisem legalnym czy nie. Chomikuj.pl to legalnie działający, rzetelny i pożyteczny serwis internetowy - stwierdził Piotr Hałasiewicz.

Pierwsza rozprawa w procesie z powództwa Chomikuj.pl została wyznaczona na 6 sierpnia. Oprócz przedstawienia swojej opinii na temat charakteru i przebiegu kontaktów z PIK w ostatnich latach, przedstawiciel Chomikuj.pl mówił też o założeniach i strategii biznesowej serwisu.

Zamknięcie Chomikuj.pl nie rozwiązałoby żadnego z problemów wydawców - to tylko jedna z tysięcy dostępnych technologii wymiany plików. Trzeba nauczyć się oferować Internautom usługi i dobra, za które będą chcieli i mogli zapłacić. Ataki na Chomikuj.pl to temat zastępczy - jest to łatwiejsze niż analiza skuteczności kanałów dystrybucji i modelu dystrybucji, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej - wyliczał w ramach „rad Chomikuj.pl dla wydawców”.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP