Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Płatne treści w dużych polskich e-gazetach od września - rusza paywall Piano

Data dodania: 19.07.2012

Nawet 40 polskich serwisów wprowadzi opłaty za dostęp od września. W roku 2009 wydawca i właściciel News Corp. Rupert Murdoch zapowiedział, że jest gotów wprowadzić w swoich serwisach internetowych opłaty za dostęp do treści. Uznano, że to początek nowej epoki, w której gazety online przestaną być darmowe.

Od września płatny dostęp do treści (tzw. paywall) pojawi się w polskim internecie, w najpopularniejszych witrynach. Płatności zostaną wprowadzone poprzez system Piano. Dziś do tego systemu dołączyło sześciu polskich wydawców, wydających łącznie 27 krajowych i regionalnych gazet oraz 14 magazynów, wraz z Polskim Radiem. Piano działa w ten sposób, że przy pomocy jednego loginu i jednej płatności użytkownicy będą mieli dostęp do treści i usług na 42 stronach internetowych. Trzeba będzie za to zapłacić niecałe 20 zł miesięcznie. Przychód z tytułu prenumeraty dzielony jest między strony odwiedzane przez użytkownika.

Pełną listę serwisów, które obejmie system Piano, można znaleźć na stronie Piano. Będzie wśród nich Wyborcza, Forbes, Echo Dnia, Dziennik Wschodni, Cztery Kąty, Ładny Dom, Logo i wiele wiele innych. Wydawcy, którzy weszli w Piano, to Agora, Murator, Ringier Axel Springer Polska, Media Regionalne, Polskapresse oraz Edytor. Wprowadzenie opłaty za dostęp do treści postrzegane jest przez wielu wydawców jako lek na wszystkie problemy finansowe. Doświadczenia z krajów zachodnich pokazują jednak wady tego rozwiązania. Przykładowo witryny Ruperta Murdocha dosłownie umarły w internecie. Teksty nie są cytowane, nie są przedmiotem internetowych dyskusji, nie służą kreowaniu wpływowych autorów. Są z tego pieniądze, ale niestety coś się gubi.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP