Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Oświadczenie PIK po konferencji prasowej Chomikuj.pl

Data dodania: 19.07.2012

Oświadczenie PIK po konferencji prasowej Chomikuj.pl

Zapraszamy Państwa do zapoznaina się z oświadczeniem Polskiej Izby Książki, które zostało opublikowane po konferencji Chomikuj.pl dotyczącej określenia serwisu jako piracki.

Polska Izba Książki pragnie oświadczyć, iż z uwagą zapoznała się ze stanowiskiem FS File Solutions Limited, właściciela serwisu Chomikuj.pl, przedstawionego na konferencji prasowej w dniu 16 lipca. Ze smutkiem przyjmujemy, iż poniedziałkową konferencję prasową serwis chomikuj.pl wykorzystał nie na odniesienie się do zarzutów dotyczących skali naruszeń praw autorskich jaka ma miejsce na Chomikuj.pl, ale do ataku na Polską Izbę Książki. Pan Piotr Hałasiewicz, reprezentujący Chomikuj.pl, oskarżył wydawnictwa książkowe o zbyt wysokie ceny i brak dobrej oferty. Co więcej, niejako zasugerował, iż chomikuj.pl taką właśnie ofertę daje, stąd rosnąca popularność tego serwisu.

Pragniemy zaznaczyć, iż przywołane przez Chomikuj.pl przykłady Amazon czy iTunes oraz przemilczenie skali piractwa w Polsce, pokazuje całkowity brak zrozumienia specyfiki polskiego rynku książki. Polska Izba Książki z całą stanowczością pragnie podkreślić, iż to, że utwór może być skradziony, wbrew twierdzeniom Chomikuj.pl, nie jest podstawą do obniżenia ceny za egzemplarze książek, płyt czy filmów. Twierdzenia serwisu można porównać do żądania od producentów samochodów lub części zamiennych obniżenia ceny, ponieważ można kupić kradzione pojazdy lub części za symboliczną opłatę.

Chomikuj.pl czerpie korzyści finansowe umożliwiając swoim użytkownikom, na olbrzymią skalę, udostępnianie, pobieranie oraz swobodne kopiowanie plików. Z oczywistych względów największą popularnością w serwisie, a przez to generującą największe przychody z transferów danych, cieszą się treści chronione prawem autorskim. Są one bowiem trudniej dostępne w sieci internet niż pliki, które można rozpowszechniać bez ograniczeń. Oświadczenie, iż Chomikuj.pl stoi na stanowisku, że należy szanować prawa wydawców i twórców, w kontekście skali naruszeń praw autorskich jakie mają miejsce w tym serwisie, należy uznać za gołosłowne.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pan Piotr Hałasiewicz porównał działalność portalu Chomikuj.pl do działalności administratora autostrady, a użytkowników do kierowców, z których część jest piratami drogowymi. Opierając się na tej analogii pragniemy podkreślić, że serwis chomikuj.pl jest o tyle niebezpiecznym administratorem, że za szybką jazdę przyznaje kierowcom premie, a tych, którzy najszybciej jeżdżą zwalnia z opłat za korzystanie z autostrady.

Włodzimierz Albin, Prezes PIK

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP