Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Wakacje w bibliotece w Aleksandrowie

Autor: Ryszard Bździuch Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Województwo: lubelskie
Data dodania: 26.07.2012

Tradycyjnie Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała ofertę dla dzieci na okres wakacji. Maluchy przez cały lipiec we wtorki i środy uczestniczyły w różnorodnych zajęciach.

W pierwszym tygodniu było malowanie kredą Nibylandii. Na boisku sportowym przed gimnazjum pojawiła się za sprawą wyobraźni i talentu maluchów magiczna kraina. Kolejnego dnia dzieci wyruszyły na wyprawę do Afryki z książką Jacka Daniluka „Między nami zwierzakami w Afryce”.  W drugim tygodniu były „Sportowe wygibusy”, a więc poszły w ruch hula hoop, skakanki i piłki.

W środę dzieci bawiły się z książką Rafała Witka „Julka Kulka, Fioletka i ja”. Było niecodzienne poznawanie świata z trójką literackiego rodzeństwa. Trzeci tydzień to nauka układów tanecznych oraz wymyślane własnego tańca i następnego dnia tropienie przygód z książką „Nowe przygody Bolka i Lolka”.

W czwartym tygodniu odbyły się zajęcia „Wesołe historie z wierszami”- zabawy z książką Tadeusza Śliwiaka „Bajkoteka” i na zakończenie piknik „Sieciaki na wakacjach”. Biblioteka włączyła się w akcję ogólnopolską, której organizatorami były Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja Ornage. Podczas pikniku maluchy miały do dyspozycji Sieciokino, Sieciakową Strfę Rozrywki i Megacentrum Zabezpieczeń. Uczestnicy poprzez zabawę uczyli się jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

W lipcowe wtorki dzieci uczyły się również języka angielskiego w ramach programu „Funenglish w bibliotece”. Grały w gry, słuchały piosenek i oglądały filmy a potem brały udział w różnych zabawach utrwalających zdobyte wiadomości. Podczas wakacyjnych zajęć było głośne czytanie, konkursy oraz zabawy ruchowe, plastyczne, literackie i teatralne. Wszelkie zadania zostały oparte na technice pedagogiki zabawy.

Trudno wymienić wszystkie, ale np. dzieci: szukały skarbu z Bolkiem i Lolkiem, wędrowały karawaną po pustyni, wykonały bajeczne prace plastyczne oparte na wierszach Tadeusza Śliwiaka, tworzyły własne przedstawienia, przygotowały paradę afrykańskich zwierząt, budowały piramidy, szukały lodów pana Chmurki czy kropek biedronki.

W trakcie zajęć dla uczestników był przygotowany poczęstunek i upominki. Na koniec maluchy otrzymały również pamiątkowe dyplomy. Nagrody ufundowały instytucje: Urząd Gminy Aleksandrów i Bank Spółdzielczy w Księżpolu. Bibliotekarzom w prowadzeniu akcji pomagały wolontariuszki z Koła Przyjaciół Biblioteki: Ewelina Harasik, Marlena Pyzio, Marta Swacha i Agata Surmacz. Wakacyjne spotkania wypełniały uczestnikom wolny czas dobrą zabawą, ale również zachęcały do czytania i rozwijania różnych zainteresowań. Dzieci mimo różnego wieku tworzyły zgraną grupę, co zaowocowało nowymi przyjaźniami.

W sierpniu i przez cały rok czekają na dzieci w bibliotece książki, Internet, gry planszowe, puzzle, zabawki edukacyjne i malowanki. Dla wszystkich odwiedzający bibliotekę podczas lata przygotowano także „Wakacyjny Kącik Porad”, Letni Kiermasz Taniej Książki, oraz wystawę fotografii Klaudii Margol i Agnieszki Ziomek „Tak pięknie tylko na Roztoczu”.
 
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP