Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Światowy Dzień Poezji w Bibliotece im. M. Skłodowskiej-Curie w Policach

Autor: Justyna Golanowska Biblioteka: Biblioteka im. M. Skłodowskiej-Curie w Policach. Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 03.08.2012

Aby przybliżyć dzieciom  Światowy Dzień Poezji w Oddziale dla Dzieci odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja Danuty Wawiłow”, przypominając 70. rocznicę urodzin poetki, która obchodziłaby kwietniu. Cytat: „Twórczość Danuty Wawiłow niezmiennie emanuje ciepłem, poczuciem humoru i posiada zdolność przenoszenia słuchacza w świat dziecka - miejsca tajemnicze, barwne, pełne niezwykłych postaci i przedziwnych niespodzianek…”

Konkurs skierowany został do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu polickiego. Konkurs odbył się dwuetapowo: I -etap eliminacji  odbył się w szkołach do 15 lutego 2012 r. Nauczyciele mogli zgłosić 3-ch zwycięzców eliminacji szkolnych do finału z każdej chętnej szkoły. Wpłynęło 17 Kart zgłoszeń z 7 szkół podstawowych powiatu.

II. etap eliminacji - finału odbył się w Bibliotece - Oddziale dla Dzieci. Organizatorzy Konkursu powołali Jury, w skład którego wchodzili:

  1. Stanisław Kopala - Przewodniczący Jury (Członek Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach)
  2. Anna Słowińska - Członek Jury (Prezes  Regionalnego  Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach)
  3. Róża Czerniawska-Karcz - Członek Jury (Członek Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach oraz Członek Polskiego Związku Literatów w Szczecinie)
  4. Marta Juchnowicz - Członkowie Jury (Członek Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach).

Komisja konkursowa oceniała wg 4-ch kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój). Na Finał PKR „Poezja Danuty Wawiłow” przybyło 17-u uczestników z opiekunami, gościnnie odwiedził nas poeta szczeciński Rafał Podraza, który kiedyś jako 7 letni chłopiec był zwycięzcą konkursu literackiego, gdzie odebrał nagrodę z rąk Danuty Wawiłow za cykl wierszy „Milioner” (1987) i opowiedział to wszystkim.

W programie gościnnie wystąpili uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach z recytacją wierszy Danuty Wawiłow. Konkurs przebiegł pomyślnie, uczestnicy zaprezentowali swoje wiersze. Były elementy teatralne, przebrania kolorowe i ekspresja interpretacji.
Następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. 

  • I nagrodę  otrzymała Julia Bartoś ze SP w Pilchowie, kl. VI  za recytację wiersza „Wędrówka”,
  • II nagrodę otrzymała Karolina Stawarz ze SP nr 3 w Policach, kl. V b za recytację wiersza „ O Rupakach”,
  • dwie równorzędne III-cie nagrody otrzymały Wiktoria Dobrowolska ze SP nr 8 w Policach, kl. VI b  za recytację wiersza „Marzenie” i Justyna Grzeszczuk ze SP w Nowym Warpnie, kl. V za recytację wiersza „Bzdura”.

Pozostałych 13 uczestników otrzymało  wyróżnienia. Nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i długopisy, które ufundowane zostały z budżetu Biblioteki. Pan Rafał Podraza wręczył nagrodzonej za I miejsce swój tomik poezji „Z Jasnorzewską w tle : wiersze i miłości”. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem uczniów i nauczycieli a także rodziców.

Opracowała: Elżbieta Kacprzak, Kierownik Oddziału dla Dzieci.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP