Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Polska literatura w Edynburgu

Data dodania: 07.08.2012

Polska literatura w Edynburgu

Jak co roku w sierpniu stolica Szkocji staje się centrum wydarzeń kulturalnych. „Festiwal Edynburski” to największa tego typu impreza na świecie, na którą przybywa około 1 miliona osób. Pierwszy festiwal został zorganizowany w 1947 i do dzisiaj jest on również świętem literatury.

W skład festiwalowego programu - oprócz wydarzeń poświęconych najnowszej sztuce, muzyce, operze czy teatrowi - wchodzą między innymi Edinburgh International Book Festival i Edinburgh Book Fringe.

27 sierpnia w ramach Edinburgh International Book Festival odbędzie się spotkanie z Pawłem Huelle i jego angielską tłumaczką Antonią Lloyd-Johnson. Goście porozmawiają o ostatnio przetłumaczonym zbiorze opowiadań pisarza „Opowieści chłodnego morza” z 2011 roku (wydawnictwo Comma Press). Publikację „Opowieści” dofinansował Instytut Książki.

26 sierpnia odbędą się warsztaty z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi, grafikami, twórcami książek i stron internetowych, autorami „D.O.M.K.U” - książki o architekturze dla dzieci. Również 26 sierpnia Antonia Lloyd-Johnson poprowadzi warsztaty dla dzieci, zainspirowane „Podręcznymi nieporadnikami” Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka.

Z kolei Tadeusz Dąbrowski będzie gościem Edinburgh Book Fringe. Na spotkanie z nim - o poezji i krytyce literackiej - zapraszamy 14 sierpnia. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Zephyr Press ukazał się jego ostatni zbiór poezji zatytułowany Black Square (tłumaczenie także Antonii Lloyd-Johnson).

Natomiast w ramach festiwalu teatralnego Fringe zapraszamy na spektakl sci-fi „Planeta Lem”, który powstał w oparciu o teksty Stanisława Lema. „Planetę” będzie można obejrzeć od 16 do 26 sierpnia.  

Źródło: Instytut Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP