Polecamy
Renata Ciesielska-Kruczek 26,00 PLN 38,00 PLN

Autorka publikacji zachęca wszystkich czytelników, naukowców, bibliotekarzy, zapalonych globtroterów,... więcej >

Symbioza w skali mikro

Data dodania: 17.08.2012

Symbioza w skali mikro

Biblioteka w Szebniach i lokalne stowarzyszenie już od kilku lat działają w tandemie. Ich współpraca przynosi korzyści obu stronom.

Bez pomocy biblioteki nie zrobilibyśmy zbyt wiele - mówi szefowa stowarzyszenia. - Bez współpracy z organizacją nasza oferta byłaby dużo uboższa - przyznaje dyrektorka biblioteki.

Szebnie to wieś w województwie podkarpackim. Liczy około tysiąca mieszkańców. Mieści się tam podstawówka, gimnazjum, a także Gminna Biblioteka Publiczna. Placówka, poza wypożyczaniem książek, organizuje spotkania autorskie dla dzieci i młodzieży, prowadzi działalność artystyczną oraz wydawniczą - publikuje bajki lokalnych twórców. Ilustracje do książek malują najmłodsi uczestnicy warsztatów artystycznych. Biblioteka w Szebniach, wykorzystując pracownię komputerową z dostępem do internetu, prowadzi także kursy komputerowe dla bezrobotnych i seniorów oraz Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

Stowarzyszenie Rozwoju Kultur Ludowych Ziemi Jasielskiej tworzą kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz inni mieszkańcy, którym po prostu zależy na promocji i rozwoju gminy. Wśród nich jest także Stanisława Ablewicz, dyrektorka Biblioteki w Szebniach.

Chcąc założyć organizację pozarządową, zwróciliśmy się po pomoc do Fundacji Wspomagania Wsi. Fundacja zaprosiła nas na szkolenie. To były w sumie dwa spotkania, podczas których pokazano nam, jak krok po kroku założyć stowarzyszenie – opowiada.

Czytaj całość artykułu.

Źródło: ngo.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP