Polecamy
10,00 PLN 27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

Kto i jak będzie rządził Internetem?

Data dodania: 21.08.2012

Kto i jak będzie rządził Internetem?

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne (ITR) jeszcze nie wywołują wielkich emocji, ale te dokumenty mogą zmienić funkcjonowanie całego Internetu, a w grudniu może być zatwierdzona jego nowa wersja. W związku z tym uruchomiono konsultacje i przy okazji udostępniono dokumenty pozwalające na głębsze zrozumienie problemu.

Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne (ITR) - umowy międzynarodowe, które regulują zasady świadczenia międzynarodowych usług telekomunikacyjnych. Dokumenty te mogą zostać znowelizowane jeszcze w tym roku, co wiąże się z pewnymi zagrożeniami.

Niektóre państwa autorytarne chciałyby zwiększenia państwowej kontroli nad internetem, cyberbezpieczeństwem i ochroną danych. Może też dojść do tego, że Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) będzie zarządzał systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP. Eric Schmidt z Google stwierdził bez ogródek, że byłaby to katastrofa.

Obecnie kształt ITR jest przedmiotem konsultacji. Na początku sierpnia polskie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło konsultacje w Polsce, co było dość śmiałym krokiem. Globalne konsultacje w tej sprawie zostały uruchomione w ubiegłym tygodniu. Swoje stanowiska można przesyłać do 3 września. Strona konsultacji dostępna jest pod adresem www.itu.int/en/wcit-12/Pages/public.aspx

Przy okazji udostępniono trochę dokumentów, z których zdecydowanie najważniejszym jest projekt nowych ITR. Jest to 83-stronicowy dokument, który zawiera brzmienie przepisów wraz z poprawkami. Istnieje też polskie tłumaczenie tego dokumentu, które zostało w ubiegły czwartek udostępnione na stronie MAC.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP