Polecamy
Renata Ciesielska-Kruczek 26,00 PLN 38,00 PLN

Autorka publikacji zachęca wszystkich czytelników, naukowców, bibliotekarzy, zapalonych globtroterów,... więcej >

Książka zapisana w DNA

Data dodania: 22.08.2012

Tej książki jeszcze nie ma w sprzedaży, ale już istnieje w 70 mld kopii. A wszystkie mieszczą się w małej fiolce, bo po raz pierwszy w dziejach literatury zapisane są w alfabecie DNA - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

George Church, profesor genetyki na Harvardzie, zapisał w sztucznie przetworzonym DNA swoją najnowszą książkę. Ma ona ponad 300 stron, a jej tytuł nawiązuje do Genesis, biblijnej Księgi Rodzaju: „ReGenesis: jak biologia syntetyczna na nowo wymyśli naturę i nas samych”.

Amerykański profesor najpierw zamienił słowa oraz ilustracje w ciąg zer i jedynek - strumień nieco ponad 5 mln bitów. Potem podzielił go na blisko 55 tys. krótkich fragmentów (po 96 bitów) i każdy z nich (razem z jego adresem, czyli miejscem w ciągu) zakodował na mikromacierzy w DNA. Funkcję zera pełniły nukleotydy A lub C, a jedynki - nukleotydy G lub T. Na przykład litera N była reprezentowana przez ciąg 01001110, co w łańcuchu DNA zapisane zostało jako CTCCGTTA. Szczegóły opisane zostały w ostatnim wydaniu magazynu „Science”.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP