Polecamy
Wydawnictwo SBP 45,00 PLN

więcej >

Wystawa znanego czeskiego artysty Pavla Hlavatego

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 22.08.2012

Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju zaprasza na wystawę znanego czeskiego artysty Pavla Hlavatego zatytułowaną "Grafika snu i rzeczywistości". Wernisaż wystawy z udziałem artysty odbędzie się w bibliotece przy ul. Wojska Polskiego 23 w dniu 31 sierpnia 2012 roku o godzinie 17.00, gdzie będzie można obejrzeć część prac Pavla Hlavatego, natomiast główna część wystawy jest prezentowana w holu Pijalni Zdrojowej.

Pavel Hlavaty malarz i grafik, kolekcjoner, popularyzator sztuki czeskiej.
W wieku 23 lat został członkiem Związku Czeskich Artystów Plastyków. Jest absolwentem akademii plastycznej, ale studiował również historię sztuki i filozofię. Udział w wystawie Protest - rysunki 68, kiedy widoczne stało się jego jednoznaczne stanowisko wobec panującego reżimu, był bezpośrednim powodem uwięzienia go, a w następnie wieloletniej izolacji artystycznej. Jako człowiek Praskiej Wiosny miał zakaz wykładania, publikowania i urządzania wystaw. Dopiero aksamitna rewolucja w 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie. Od 1977 zajmuje się wyłącznie grafiką. Ma w dorobku ponad 700 ekslibrisów, wiele prac graficznych i plakatów. Z tego powodu belgijskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów GRAPHIA nazywa go najpłodniejszym artystą w Europie. Uznaniem dla umiejętności Hlavatego był fakt, że wspólnie z innymi artystami pracował w zespole przygotowującym projekty wydawnictw okolicznościowych na Olimpiadę w Barcelonie. W 1991 razem z 12 innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na słynnym Paryskim Salonie Jesiennym, organizowanym od 1903 roku. Prace Hlavatego cechuje precyzja wykonania, delikatna kreska i ciekawa, barokowo bogata forma. Artysta pracuje głównie w szlachetnych technikach: akwaforta, akwatinta i sucha igła. Jego prace są znane nie tylko w Czechach - były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach indywidualnych. Hlavaty brał również udział w wystawach zbiorowych, m.in. w Belgii, Bułgarii, Chinach, Danii, Finlandii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Za swoją twórczość otrzymał ponad 40 międzynarodowych nagród. W jego pracach odkrywamy inspiracje dawnym malarstwem europejskim (Rubensem, Tycjanem, Veronesem czy Tintorettem), a także literaturą, zwłaszcza widoczna jest obecność motywów Szekspirowskich. Przede wszystkim jednak grafika Hlavatego jest świadectwem fascynacji kobietą, jej ciałem i erotyką. Charakterystyczne dla grafik Hlavatego jest spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnianie.

Hlavaty jest dobrze znany na polskim rynku sztuki - współpracuje z polskimi galeriami i często prezentuje swoją najnowszą twórczość.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP