Polecamy
17,00 PLN 42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

Biblioteki dla najmłodszych

Data dodania: 31.08.2012

W Polsce mamy kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, a w Portugalii od paru lat powstają bebetecas - biblioteki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Ich twórcy - zgodnie z wytycznymi IFLA - wychodzą z założenia, że wczesny kontakt z książkami ma bardzo istotny wpływ na zainteresowanie czytaniem i literaturą w późniejszym wieku.

Blog BABIN 2.0 omawia opublikowany w „IFLA Journal” artykuł „Uczenie czytania przed nauką chodzenia: portugalskie biblioteki dla dzieci i niemowląt przedstawiający ideę bebetecas oraz opisujący ich wyposażenie i działalność, skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i ich opiekunów”. W materiale opisano przykładowe programy realizowane przez te placówki.

Programy promocji czytelnictwa wśród małych dzieci, które nie opanowały jeszcze umiejętności czytania, wprowadzane są od kilku dekad, w ramach oficjalnej polityki edukacyjnej, w wielu krajach świata - jednym z pierwszych z nich był brytyjski projekt Bookstart (1992 roku), mający zapewnić swobodny dostęp do książek każdemu dziecku w wieku od 0 do 5 lat. Inicjatywy takie inspirowane są wynikami badań wskazującymi, że naukę czytania można zaczynać znacznie wcześniej niż jest ona wprowadzana formalnie w szkołach i przedszkolach, a wczesny kontakt z różnego typu pisanymi materiałami ma bardzo istotny wpływ na postrzeganie użyteczności czytania i zainteresowanie literaturą w późniejszym wieku. W artykule omówiono znaczenie i sposób organizacji programów tego typu na przykładzie portugalskich bibliotek publicznych dla dzieci i niemowląt, zwanych bebetecas, tworzonych zgodnie z wytycznymi IFLA dotyczącymi usług bibliotecznych dla najmłodszych użytkowników.

Źródło: Rynek Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP