Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Publiczne dofinansowanie dla wydawców

Data dodania: 31.08.2012

Publiczne dofinansowanie dla wydawców

W związku z silną krytyką komponentu e-podręcznik do kształcenia ogólnego w programie „Cyfrowa Szkoła”, 3 sierpnia Fundacja Nowoczesna Polska złożyła w Ministerstwie Edukacji Narodowej wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczącej publicznego wsparcia finansowego dla wydawnictw edukacyjnych. Wydawcy obawiają się ograniczenia zysków jakie obecnie czerpią z dystrybucji podręczników szkolnych. Z odpowiedzi ministerialnej wynika, że w okresie 3 lat (2009-2011) wydawcy otrzymali ponad 42 mln zł ze środków centralnych. A zestawienie nie obejmuje finansowania ze środków wojewódzkich oraz unijnych, które pozyskane zostały na poziomie regionalnym.

Celem działania Fundacji Nowoczesna Polska jest uzyskanie całościowego obrazu rynku wydawnictw edukacyjnych w Polsce. W odpowiedzi na zapytanie Fundacji Nowoczesna Polska Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło dane dotyczące publicznego finansowania projektów wydawniczych największych komercyjnych wydawców edukacyjnych (Grupy Wydawniczej PWN, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i Nowej Ery). Szczegółowe informacje dotyczące podziału środków na wydawnictwa są dostępne na blogu Fundacji.

Fundacja przypomina także o ministerialnym programie „Wyprawka szkolna” w którym w tym samym okresie (lata 2009-2011) na rynek wydawnictw edukacyjnych - trafiło 322 mln zł. W tym roku na program ten przeznaczono 128 mln zł – łącznie oznacza to 450 mln zł publicznego wsparcia dla rynku szkolnych wydawnictw edukacyjnych w latach 2009-2012. Budżet programu „E-podręcznik do kształcenia ogólnego” w Cyfrowej Szkole wynosi 45 mln złotych.

Fundacja udostępniła także przekazane przez MEN kopie umów z wydawcami edukacyjnymi oraz podsumowujące je wyliczenie: dotacje_dla_wydawcow_informacja_publiczna.zip (plik .zip, 59MB). 

Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP