Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Wakacje z pomysłem – sierpień w Filiach Bibliotecznych MiGBP w Wieluniu

Autor: Biblioteka: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu Województwo: łódzkie
Data dodania: 07.09.2012

Filia w Dąbrowie
W środę 29.08.2012 r. w Bibliotece w Dąbrowie odbyły się zajęcia kulinarne „Owocowe smaki lata”. W tym dniu najmłodsi czytelnicy mogli popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Ze zgromadzonych owoców dzieci przygotowały owocowe sałatki. Sprawne rączki najmłodszych kucharzy z Dąbrowy kroiły owoce na drobne kawałki, które później w magiczny sposób łączyły ze sobą w celu uzyskania wytwornego smaku. Podczas kulinarnych prac dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o wartościach zdrowotnych owoców, układały owocowe hasła i przysłowia, np.: „Smaczne winogrona i malinki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Chcesz być silny i zdrowy zjedz owoc surowy”. 
Młodym kucharzom nie zabrakło pomysłów na udekorowanie przygotowanych sałatek. Owocowe puchary ozdobione były czekoladą, orzeszkami i śmietaną. 
Po pracy przyjemnie było odpocząć na świeżym powietrzu. Dzieci odpoczywały przed Biblioteką na zielonym skwerku, zjadając przygotowane przez siebie desery. I tym razem nie zapomniano o głośnym czytaniu książek. Dzieci kolejno czytały fragmenty książki Aleksandry Stańczewskiej „ Nie lubię jeść”.

Filia w Masłowicach 
W sierpniu odbyły się dla dzieci i młodzieży różnorodne zajęcia, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. 
Podczas wakacyjnych spotkań dopisała ładna słoneczna pogoda. Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły aby proponowane zajęcia odbyły się na placu przed Biblioteką. 
Nasi milusińscy przekonali się, że wizyta w Bibliotece może być wspaniałą przygodą.
W dniu 17.08. dzieci spotkały się na wspólnym czytaniu bajek. Czytano m.in. bajki „Mała Syrenka”, „Kopciuszek”, „Zaplątani”. Po wysłuchaniu bajek, uczestnicy spotkania malowali farbami, tańczyli przy znanych melodiach dziecięcych. 
Filia w Masłowicach włączyła się w akcję „ŁÓDZKIE CZYTA”. Z tej okazji, w dniu 30.08.
odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami. Wspólnie spędzono miło czas na czytaniu bajek, wierszy i opowiadań. Czytano wierszyk ,, Słoneczko mocno grzeje”, bajki „Jaś i Małgosia” i „Czerwony Kapturek”. Dzieci chętnie wysłuchały przygód dzielnego chłopca Wojtka z książki „Jak Wojtek został strażakiem”.
W rolę lektorów wcieliły się dziewczyny z koła teatralnego ,, Stokrotki”, działającego przy Filii w Masłowicach. Lektorzy przebrali się za postacie z czytanych książek. Swoim przebraniem sprawili dzieciom wielką niespodziankę i wiele radości. Po skończonym czytaniu była możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia z bohaterami czytanych książek.
W dniu 02.09. w Masłowicach odbyły się Dożynki Parafialne. Biblioteka czynnie włączyła się w ich przygotowanie. Od dnia 27.08 do31.08, dzieci i młodzież przygotowywali dożynkowe kukły. Postacie kobiet i mężczyzn wykonane były z kukurydzy.
Kukły wypchano liśćmi kukurydzy i słomy oraz ubrano w damskie i męskie stroje. 
Zrobiono również olbrzymią kukiełkę z okrągłych bali słomy. Kukłę ubrano w damski strój oraz ozdobiono koralami zrobionymi z ziemniaków. Wspólnym dziełem była również świnka wykonana z worka wypełnionego słomą i liśćmi kukurydzy. Kukła świnki została obszyta różowym materiałem. Uszy, nos oraz oczy, wykonane były z przyklejonych kartek papieru.
Przy wykonywaniu kukiełek spędzono pięć dni na wspólnej zabawie oraz nauce pracy w grupie. 


Filia w Rudzie
W miesiącu sierpniu w Bibliotece odbyły się trzy poniedziałkowe spotkania dla najmłodszych czytelników.
Podczas pierwszego spotkania, w dniu 6.08 uczestnicy kończyli wyklejanie postaci bohaterki lipcowych spotkań Wróżki Amelki.
Drugie spotkanie miało formę warsztatów plastycznych. Z plastikowych butelek dzieci wykonywały postać swojej bibliotekarki. Następnie postać ta była oklejana papierem i kolorową bibułą.
Ponadto, dzieci wspólnie zrobiły pamiątkową mapkę o Wieluniu oraz zaproszenie na wrześniowe spotkanie w Bibliotece.
Dzień 20.08. przebiegał pod hasłem gier i zabaw. Najmłodsi czytelnicy bardzo chętnie brali udział w zajęciach sportowych: wyścig z maskotkami, zbijanie kręgli, taniec z krzesłami. Wszyscy uczestnicy bardzo chętni rysowali z zawiązanymi bibułą oczami postać swojej Pani bibliotekarki. 

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w bibliotekach miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych małych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci, spędzające wakacje w domu, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą.
Wakacyjne zajęcia w bibliotekach po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.  Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP