Polecamy
27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

„Narodowe czytanie Pana Tadeusza” w Wieluniu

Autor: Biblioteka: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu Województwo: łódzkie
Data dodania: 10.09.2012

W sobotę 8 września w całym kraju z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się akcja czytania "Pana Tadeusza". W ogólnopolską inicjatywę „Narodowego czytania Pana Tadeusza" włączyła się również Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu, która była jednocześnie koordynatorem wspólnego odświętnego czytania mickiewiczowskiej epopei.

200 lat temu w Soplicowskim dworku rozegrały się sceny z narodowej epopei.
W sobotnie popołudnie od godziny 16.00, w taki dworek z Soplicowa zamienił się budynek Biblioteki w Wieluniu. Kolumny przy wejściu do budynku ozdobiono kolorowymi malwami i zieloną winoroślą. Podest biblioteki stał się w werandą dworku, na której wybrane fragmenty poematu wśród czerwonych pelargonii czytali: franciszkanin Ojciec Igor, dziennikarz Pan Waldemar Kozera, aktor z Koła Teatralnego działającego przy MiGBP w Wieluniu Pan Marek Berger. Akcję „Narodowego czytania Pana Tadeusza” w Wieluniu zakończył Epilog w wykonaniu Burmistrza Wielunia Pana Janusza Antczaka.  

Zielony skwer przed Biblioteką zamienił się w las i soplicowski ogród. Oprawę muzyczną przedsięwzięcia zapewniły koncerty skrzypcowe w wykonaniu wielunian Eryki Rzepki i Jakuba Skoczylasa. Przedsięwzięcie uatrakcyjniły scenki z poematu w wykonaniu aktorów Koła Teatralnego działającego przy MiGBP w Wieluniu. 
Na scenie pojawiły się postacie z poematu: Podkomorzy, Telimena, Zosia i Tadeusz.
Pracownicy biblioteki przebrani w stroje z tamtej epoki wraz z przybyłymi mieszkańcami Wielunia byli gośćmi Soplicowskiego dworku. 
Wspólne czytanie przeplatane było pytaniami sprawdzającymi znajomość treści „Pana Tadeusza”. Od godz. 15.00 akcja wspólnego czytania rozpoczęła się równolegle w 12 szkołach w Gminie Wieluń. Następnie delegacje z tych placówek spotkały się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie miał miejsce finał akcji.
Całe przedsięwzięcie zakończyło się wspólnym polonezem przy dźwiękach muzyki. 
Cieszy fakt, dużego zainteresowania inicjatywą. Ponad 200 gości uczestniczyło w niecodziennym spotkaniu w przestrzeni publicznej przygotowanym przez wieluńską książnicę. 
 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP