Polecamy
19,00 PLN 29,00 PLN

Biblioteka to dzisiaj instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i... więcej >

Koszalińskie czytanie Pana Tadeusza

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 14.09.2012

Akcja „Pana Tadeusza" toczy się m.in. w 1812 roku, warto więc było przypomnieć rzeczywistość, w której zaistnieli bohaterowie poematu Adama Mickiewicza. Dzieło Mickiewicza jest ciągle ważne dla tożsamości kulturowej i narodowej Polaków. Liczne adaptacje i wznowienia książkowych wydań „Pana Tadeusza" świadczą o popularności tego XIX-wiecznego utworu. Można pokusić się o stwierdzenie, że Jacek Soplica, Telimena, Sędzia, Zosia... to postacie, które funkcjonują już nie tylko w kanonie lektur szkolnych, ale również w popkulturze.
W Koszalinie czytanie „Pana Tadeusza" odbyło się 8 września (sobota) w Galerii EMKA, w Centrum Handlowym Atrium, na placu przed KBP oraz w autobusach. W galeriach handlowych akcja trwała w godzinach 11.00- 18.00. W Atrium zaprezentowano księgi I – VI. Inwokację czytał dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Zdzisław Derebecki, a dalszy ciąg Księgi I „Gospodarstwo", czytali przedstawiciele samorządu z Prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim na czele. Poszczególne fragmenty odczytali m.in.: Dorota Pawłowska (dyrektorka Wydziału Kultury i Spraw Społecznych), Tomasz Czuczak (sekretarz miasta), Sebastian Tałaj (radny), Artur Wezgraj (radny), Dorota Chałat (radna), Ryszard Tarnowski (Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej). Kolejne księgi przeczytali pedagodzy i uczniowie koszalińskich szkół.
Otwarcia akcji w Galerii EMKA dokonał z-ca Prezydenta Koszalina Tomasz Sobieraj oraz Dyrektor KBP Andrzej Ziemiński. Czytanie rozpoczął Tomasz Sobieraj, następnie fragment epopei czytał radny Artur Wiśniewski, a po nim do czytania włączyli się uczniowie i nauczyciele koszalińskich liceów.

Ciekawą propozycją było odtwarzanie poematu z płyt w autobusach MZK. Audiobooki z tekstem epopei umilały pasażerom czas w 8 autobusach w godzinach 6.30-22.00.

Ponadto na zakończenie Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, na placu przed Koszalińską Biblioteką Publiczną, podczas pokazów walk szermierczych na wózkach inwalidzkich Księgę IX „Bitwa" czytały osoby z niepełnosprawnością.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP