Polecamy
Paulina Motylińska 35,00 PLN

Monografia poświęcona informacji zdrowotnej została przez Autorkę bardzo starannie przygotowana... więcej >

Po co Polakom biblioteki?

Data dodania: 19.09.2012

Po co Polakom biblioteki?

Po co Polakom biblioteki?” to raport przygotowany po trzech latach działania Programu Rozwoju Bibliotek. Pokazuje, co zmieniło się w bibliotekach i jakie korzyści biblioteki przynoszą mieszkańcom małych miejscowości.

Raport przygotowała Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która od marca 2012 prowadziła w gminach objętych Programem Rozwoju Bibliotek badania ilościowe i jakościowe. Raport pokazuje, że biblioteki w coraz większym stopniu pełnią funkcję trzeciego miejsca - przyjaznego, otwartego dla wszystkich, łączącego w sobie zalety przestrzeni prywatnej i publicznej. Są także ważnym miejscem dostępu do nowoczesnych technologii - niemal 250 tysięcy ludzi (37% użytkowników komputerów w bibliotekach) właśnie tu po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

Do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi - 30% mieszkańców małych miejscowości. Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, mogą wziąć udział w warsztatach fotograficznych czy spotkaniach kółka teatralnego. Dorośli w bibliotekach załatwiają codzienne sprawy - szukają w Internecie potrzebnych informacji, korzystają z bankowości elektronicznej, kontaktują się ze znajomymi i rodziną. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych, wysyłania maili do pracodawców. Dla seniorów biblioteki są bardzo często źródłem informacji o zdrowiu. Uczą się tu również obsługi komputera.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, po co Polakom biblioteki, obejrzyjcie mashup raportu. Znajduje się w nim również link do pełnej wersji raportu.

http://www.biblioteki.org/maszap/

Źródło: FRSI


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP