Polecamy
23,00 PLN 38,00 PLN

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do... więcej >

Nagroda im. Jana Długosza

Data dodania: 27.09.2012

Nagroda im. Jana Długosza

Nagroda im. Jana Długosza w branży wydawniczo-księgarskiej uznawana jest za prestiżowy znak jakości, potwierdzający wybitną wartość danej publikacji. Ma zaledwie 30 centymetrów, ale jest warta 30 tys. zł. Każdego roku statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego, bo o niej mowa, wręczana jest laureatowi Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, towarzyszącego Targom Książki w Krakowie. Właśnie poznaliśmy dziesiątkę nominowanych 15. edycji Konkursu - czytamy w komunikacie prasowym Targów w Krakowie.

Wybór laureata tej Nagrody jest wyjątkowy. Nie ma bowiem głosowania. Członkowie jury starają się doprowadzić do wspólnego zdania, przekonując się nawzajem. Zazwyczaj werdykt zapada jednomyślnie. Poziom tegorocznej edycji był, podobnie jak w latach ubiegłych, wysoki. Otrzymaliśmy 50 zgłoszeń i, o ile wybór dziesiątki nominowanych był stosunkowo prosty, to do miana najlepszej publikacji pretendowały przynajmniej trzy pozycje - podsumował tegoroczne obrady przewodniczący jury prof. Władysław Stróżewski.

Poniżej prezentujemy listę nominowanych autorów i książek w kolejności alfabetycznej:

  1. Wojciech Bałus, „Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.
  2. Andrzej Friszke, „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”, Znak SIW, Kraków 2011.
  3. Małgorzata Gąsiorowska, „Kisielewski”, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2011.
  4. Grzegorz Janusz, „Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie”, Wydawnictwo Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej, Lublin 2011.
  5. Tomasz Majewski, „Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna”, Officyna, Łódź 2011.
  6. Halina Rarot, „Od nihilizmu do chrześcijaństwa. Historia i współczesność idei filozoficzno-religijnego przezwyciężania nihilizmu”, Wydawnictwo Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej, Lublin 2011.
  7. Jan Sowa, „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą”, Universitas -Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2011.
  8. Marek Szulakiewicz, „Czas i to, co ludzkie. Szkice z chronozofii i kultury”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.
  9. Janusz Tazbir, „Od sasa do lasa”, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2011.
  10. Krzysztof Trybuś, „Pamięć romantyzmu. Studia nie tylko z przeszłości”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2011.

 

Uroczyste ogłoszenie wyniku Konkursu nastąpi 25 października 2012 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Nagrodę główną - 30 tys. zł sponsorują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Targi w Krakowie Sp. z o.o. W ubiegłym roku laureatką Konkursu została ś.p. Hanna Świda-Ziemba za książkę „Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii”.

Źródło: Rynek książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP