Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Ogólnopolski Kongres Regionów 2012 - relacja

Data dodania: 28.09.2012

Ogólnopolski Kongres Regionów 2012 - relacja

Przedstawiciele ponad 700 samorządów z całego kraju od wczoraj biorą udział w Samorządowym Kongresie Oświaty. Na kongresie nie mogło zabraknąć przedstawicieli Instytutu Książki, którzy opowiadają o programie Biblioteka+. Program jest skierowany przede wszystkim do gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz małych gmin miejskich.

Ponieważ to właśnie szefowie samorządów tych gmin decydują o kierunku ich rozwoju i przeznaczeniu środków budżetowych, pracownicy Instytutu Książki chcą skierować ich uwagę na biblioteki. Ich obecność jest nieprzypadkowa, gdyż strategicznym celem programu Biblioteka+ jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.

Podczas prac przygotowawczych w 2008 roku w ramach programu zdefiniowane zostały cztery obszary działań:

  • Stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego MAK+ umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach i wypożyczeniach pomiędzy samymi bibliotekami oraz zdalny dostęp poprzez internet dla czytelników
  • Internetyzacja bibliotek
  • Szkolenie bibliotekarzy w zakresie nowych kompetencji
  • Uruchomienie programu finansowego wsparcia modernizacji i rozbudowy bibliotek gminnych

Podczas kongresu prezentujemy system MAK+ w wersji mobilnej przeznaczonej dla czytelników oraz opowiadamy o szkoleniach i internetyzacji w bibliotekach. Prezentacjom towarzyszy wystawa „Biblioteka - dobra inwestycja” prezentująca wyniki modernizacji i rozbudowy bibliotek ze środków rozdysponowanych w ramach programu Biblioteka+.

Tekst: Sylwia Czub-Kiełczewska, MAK+
Zdjęcia: Artur Sawicki, MAK+


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP