Polecamy
31,00 PLN 45,00 PLN

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli... więcej >

Czytelnicze akcje w bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach Województwo: łódzkie
Data dodania: 30.09.2012

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi będą w roku 2012 realizować program aktywizacji czytelnictwa w województwie łódzkim pt. „Łódzkie Czyta”, który w dużym stopniu ma charakter kampanii społecznościowej z udziałem bibliotek publicznych, które zadeklarują w nim swój udział. Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach włączyła się takżew tę akcję. Brzezińska biblioteka realizuje również autorski program upowszechniania czytelnictwa.
W ramach projektu „Łódzkie Czyta” przewidziano następujące przedsięwzięcia: Dni Gutenberga w Łodzi i województwie łódzkim, konkurs pt. „Samorząd Przyjazny Czytelnictwu”, przygotowanie Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego, strony internetowej i profilu na Facebooku.
W brzezińskiej bibliotece od dawna natomiast jest prowadzona akcja „książka na telefon”. Jest to inicjatywa podjęta z myślą o wszystkich osobach, które lubią czytać, ale z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do literatury. Akcja adresowana jest do mieszkańców Brzezin, przede wszystkim osób starszych i niepełnosprawnych. Z usługi mogą korzystać także ludzie młodzi mający na skutek choroby lub kontuzji czasowy problem z bezpośrednim korzystaniem z księgozbioru biblioteki. Ofertą „książka na telefon” objęte są wyłącznie materiały biblioteczne będące własnością biblioteki. Materiały te udostępniane są zgodnie z zasadami regulaminu biblioteki. Wypożyczenie i dostarczenie materiałów czytelnikowi jest nieodpłatne. Biblioteka ponownie rozpoczyna także akcję: „Zapisz dziecko do biblioteki”. Ma ona na celu uświadomienie korzyści jakie daje czytanie dzieciom książek już od pierwszych dni życia. Rodzice, przychodząc z dziećmi do biblioteki, będą mieli też okazję zapisać się do Oddziału dla Dorosłych. „Czytanie dzieciom ma ogromne znaczenie nie tylko dla ich rozwoju intelektualnego i kulturalnego, ale także emocjonalnego i społecznego” — wskazują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach. Zapisanie dziecka do biblioteki jest nieodpłatne, a akcja promocyjna prowadzona będzie do końca września.
Nie bez znaczenia jest także, że w bibliotece istnieje już Kącik Czytelniczy. Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach zakwalifikowała się bowiem do ósemki bibliotek z województwa łódzkiego które zostały objęte programem „Deweloperzy Wiedzy”. W bibliotece powstał nowoczesny i funkcjonalny kącik czytelniczy dla dzieci, młodzieży i dorosłych dzięki firmie Panattoni Europe — dewelopera powierzchni magazynowych i przemysłowych, która zorganizowała ten społeczny program. Partnerem merytorycznym jest tu Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program Deweloperzy Wiedzy skierowany jest wyłącznie do bibliotek publicznych biorących udział w I rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, a jednym z filarów programu jest wsparcie bibliotek publicznych w rozwój oferty czytelniczej i prasowej poprzez prenumeratę wartościowych tytułów oraz stworzenie przyjaznych i funkcjonalnych kącików czytelniczych.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP