Polecamy
19,00 PLN 29,00 PLN

Biblioteka to dzisiaj instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i... więcej >

Serwis społecznościowy na WWW KBP

Autor: Magda Młynarczyk Biblioteka: Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela Województwo: zachodniopomorskie
Data dodania: 02.10.2012

Naszym przewodnikiem po nowym mechanizmie na stronie jest Aleksander Trembowiecki z Działu Komputeryzacji KBP - twórca tego cudu. Oddajmy głos Mistrzowi:

Kilka dni temu została uruchomiona nowa funkcja na stronie WWW Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Został opracowany nowy mechanizm prezentujący nabytki. Aby skorzystać z tego swoistego serwisu społecznościowego, najpierw wchodzimy na naszą stronę. Po prawej stronie tuż pod blokiem z katalogami on-line pojawił się nowy zielony moduł. W module tym przewija się 50 ostatnio wprowadzonych pozycji - w losowej kolejności. Po kliknięciu przenosimy się w inny wymiar… UWAGA: mechanizm ten działa na wszystkich nowoczesnych przeglądarkach, ale najbardziej oszołamiająco prezentuje się w Google Chrome.

Po kliknięciu, naszym oczom ukazuje się ekran pełen rozmaitych okładek wraz z opisami. Jest to prawdziwy kogel-mogel - są tu wymieszane książki, płyty, filmy i audiobooki. Ktoś jest zainteresowany tylko jednym typem zbiorów? Proszę bardzo - po lewej stronie jest stosowne menu z kategoriami. Przewijając się w dół zauważamy, że system sam doczytuje nam kolejne pozycje. W ten sposób można się przewijać i przewijać i przewijać... i szukać czegoś interesującego dla siebie. Bardzo fajne mechanizmy znajdują się u góry okna przeglądarki po prawej stronie i ukryte są pod przyciskami "SAME OKŁADKI" oraz "S - XL". Pierwszy pozwala wyłączyć opisy i pozostawić na naszej "żywej ścianie" wyłącznie okładki. Opis pojawi się dopiero wtedy, gdy umieścimy kursor nad daną okładką. Natomiast przyciski od S do XL ustalają wielkość bloków, w jakich są prezentowane poszczególne tytuły. Domyślnie jest to M, ale jak ktoś np. ma gorszy wzrok, to może skorzystać z większego rozmiaru - powiększeniu ulegną nie tylko same okładki, ale także czcionka prezentująca tytuł. Piloci myśliwców mogą za to zainteresować się możliwością pomniejszenia domyślnej wielkości bloków.

A jeśli coś nas zainteresuje? Wystarczy kliknąć na okładkę - i teraz dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa!

W okienku, które wyskoczy, mamy szczegóły dotyczące danego tytułu. A oprócz tego mamy możliwość:

1) oceniania tytułu za pomocą gwiazdek,

2) wydrukowania sobie informacji nt. danego tytułu,

3) polecenia znajomym tego tytułu,

4) skomentowania tytułu ("Bardzo fajna ta książka - nie mogłem się oderwać")

5) skomentowania już istniejącego komentarza ("Podziwiam. Też przeczytałem >>Teorię budowy maszyn<< i jakoś dałem radę się oderwać, chociaż lekko nie było")

6) oceniania poszczególnych komentarzy za pomocą mechanizmu znanego z YouTube, czyli rączka z kciukiem skierowanym do góry lub w dół

i najważniejsze:

7) po kliknięciu napisu "Sprawdź dostępność tytułu" otwiera nam się okienko Alepha, gdzie możemy - niespodzianka - "sprawdzić dostępność tytułu" we wszystkich agendach KBP.

A teraz ciekawostka: proszę pobawić się zmniejszając i zwiększając szerokość okna przeglądarki - niezły numer, hę? Jest to mechanizm, który dopasowuje poziomą liczbę bloków ze zbiorami do rozdzielczości naszego monitora. Mało tego, strona z nabytkami rozpoznaje urządzenia mobilne (smartfony, tablety) i automatycznie dopasowuje się do nich funkcjonalnie (np. poprzez schowanie menu wyboru kategorii pod jednym przyciskiem).

W chwili obecnej jest wprowadzonych prawie 700 pozycji, więc jest już co podziwiać. Kolejne będą dodawane regularnie i w zastraszających ilościach. Jak szaleć to szaleć!

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP