Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Europejska debata o literaturze

Data dodania: 05.10.2012

Europejska debata o literaturze

Przedstawiciele najważniejszych europejskich ośrodków literackich noszących miano Miast i regionów Literatury UNESCO (Edynburg, Melbourne, Iowa, Dublin, Reykjavik i Norwich) oraz miast ubiegających się o ten tytuł (Praga, Heidelberg, Tromso, Vancouver, Lwów), a także dyrektorzy programowi najważniejszych festiwali literackich na świecie zrzeszeni w stowarzyszeniu Word Alliance, spotkają się już wkrótce w Krakowie na międzynarodowej konferencji „Kreatywne Miasta i Regiony: Wyzwania dla współpracy Miast Literatury”.

Dwudniowe wydarzenie, podczas którego zaplanowano kilkanaście debat, warsztatów i prezentacji, odbędzie się 26 i 27 października. Wstęp na konferencję jest wolny. Warunkiem uczestnictwa jest jednak wcześniejsza rejestracja pod adresem e-mail: conference@readingmalopolska.pl

To, że konferencja odbywa się równolegle z Festiwalem Conrada i Targami Książki, uznawanymi za największe wydarzenie branży księgarskiej w Polsce, pokazuje, że Kraków już jest europejską stolicą literatury i mamy nadzieję, że wkrótce dołączy do prestiżowego grona Miast Literatury UNESCO - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W gronie panelistów Polskę reprezentować będą m.in.: Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki, Adam Pomorski - Prezes Polskiego PEN Clubu, Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, Michał Rusinek - prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, prof. Michał Paweł Markowski - Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada, Jerzy Illg - redaktor naczelny Wydawnictwa Znak i dyrektor programowy Festiwalu Miłosza, Franciszek Ziejka - polonista i wieloletni Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Danuta Glondys - dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza. Jeden z wykładów inaugurujących konferencję wygłosi Martin Pollack - tegoroczny laureat Nagrody im. Stanisława Vincenza. Nie zabraknie również przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz miasta, organizatorów największych wydarzeń targowych w Krakowie oraz środowiska akademickiego.

- Mamy nadzieję, że program konferencji zainteresuje nie tylko środowisko literackie w mieście: ekspertów, praktyków, samorządowców, dyrektorów bibliotek i festiwali literackich, pracowników naukowych i pedagogów, promotorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, ale także studentów, głównie kierunków humanistycznych związanych z kulturą – mówi Izabela Helbin. – Dla młodych twórców i miłośników literatury to niepowtarzalna możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami najważniejszych instytucji literackich w Polsce i na świecie.

Szczegółowy program konferencji: http://biurofestiwalowe.pl/aktualnosci/wielka-debata-o-literaturze.html

Źródło: Instytut Książki


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP