Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Integracja wielopokoleniowa w bibliotece

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 15.10.2012

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich 1 października miało miejsce niecodzienne wydarzenie, na które licznie przybyli seniorzy i dzieci. Ponad 70 osób, w tym Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, radni Halina Witos i Artur Prottung, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Tadeusz Szewczyk, dyrektorzy szkół podstawowych Barbara Piorun Czech z Żelazna i  Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko-Polskiej Vladimir Hulman wraz z delegacją z obec Dobre. Nie zabrakło przyjaciela BPGK Dagmary Łastowskiej. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów ze starszymi ludźmi.   

Świętowanie rozpoczął oficjalny spot promujący Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, którego zamiarem jest przekonanie osób w wieku poprodukcyjnym do tego, że nigdy nie jest za późno żeby: dzielić się doświadczeniami, bawić się, poszerzać horyzonty, rozpocząć nową karierę, czy też decydować o swoim życiu.

Skutecznie przekonywała do takiej aktywności biblioteczna dziecięca grupa kabaretowa, która dosadnie pokazała, jak żyje się na emeryturze w Polsce, jak być młodym duchem i ciałem i wreszcie jakie recepty wypisuje nasza służba zdrowia „na zdrowie”. Wszystkie te czary mary zostały obtańcowane przez młodych aktorów, którym asystowali Wójt Stanisław Longawa, dyrektor BPGK Mariola Huzar oraz babcia …

Uroczystość uświetniła również promocja książki – zbioru wierszowanych bajek – napisanych i zilustrowanych przez młodych czytelników z Gminy Kłodzko i biblioteki w czeskim Vamberku. Autorzy osobiście odczytywali swoje bajki, które zostały opatrzone osobistymi gratulacjami wpisanymi do książki przez Wójta Gminy Kłodzko. Dzieci również zaopatrzyły jeden egzemplarz w swoje podpisy, który z pewnością za 100 lat stanie się białym krukiem w tutejszej bibliotece.  

Gwiazdą muzyczna wieczoru była Karolina Majorczyk z Droszkowa, która przepięknie śpiewała i grała na gitarze. Dotarła do każdego zakamarka duszy pań i panów. Nie jeden senior uświadomił sobie, że nadal ma jeszcze wiele przed sobą… Babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnuków okolicznościowe laurki i nikt nie wyszedł z biblioteki bez książki „Polsko-Czeskie zmyślone bajeczne historie”. Niejednemu w oku zakręciła się łezka, bo dobrych wrażeń było w sam raz.

Na tym właśnie polega aktywne starzenie się, na korzystaniu z licznych możliwości wynikających z dłuższego życia, czy to w miejscu pracy, w bibliotece, w domu, czy w społeczności lokalnej – mówiła przewodnicząca koła gospodyń wiejskich z Krosnowic Halina Puk. Nasze koło chętnie zaangażuje swoje siły i doświadczenia do realizacji planów, które rozpoczęła na rzecz seniorów Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.

 

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP