Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Literacki zagajnik - Święto Drzewa w MBP Jaworzno

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Województwo: śląskie
Data dodania: 19.10.2012

„Literacki zagajnik” – Święto Drzewa w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Jaworznie

Wychodząc z założenia, że każdy, nawet na pozór drobny gest, może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie postanowiła włączyć się w krajowe obchody dnia drzewa i uczcić to święto w sposób szczególny: bo z książką. Pomysł na stworzenie leśnego zagajnika wokół jaworznickiej Książnicy zrodził się z typowej dla bibliotekarzy fascynacji literaturą. Motyw drzewa można bowiem odnaleźć w wielu utworach z różnych epok. Czarnoleska lipa, rozdarta sosna czy płacząca wierzba, to tylko niektóre z licznych literackich przykładów inspiracji drzewami polskich pisarzy.

Łącząc ze sobą dążenie do pogłębienia świadomości ekologicznej oraz  chcąc uczcić pracę twórczą polskich poetów i prozaików, ustaliliśmy, że co roku każdemu z posadzonych drzew w „Literackim zagajniku” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie będzie nadane imię wybranego pisarza, a uroczystość sadzenia drzew połączymy z edukacją ekologiczną.

Do udziału w tegorocznym przedsięwzięciu zaprosiliśmy uczniów
i nauczycieli klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1, którzy w przebraniach Leśnych Ludków tłumnie przybyli 10 października do Biblioteki Głównej. Gościem specjalnym bibliotecznego Święta Drzewa był Pan Marek Bator - leśniczy, który od przeszło trzydziestu lat dba o rozwój i ochronę flory oraz fauny Jaworzna. Spotkanie rozpoczęło się od głośnego czytania książki o życiu leśnych zwierząt i zagrożeniach jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Zaprezentowana historia wywołała lawinę pytań ze strony uczniów, na które z wielką chęcią i dużą dozą cierpliwości odpowiadał Pan Leśniczy. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy również konkurs, polegający na rozpoznawaniu odgłosów leśnych zwierząt. Nagrody książkowe, dla zwycięskich drużyn, wręczyła Dyrektor jaworznickiej Książnicy Pani Monika Rejdych. Był również czas na zabawy, wspólne tańce i śpiew. Przy akompaniamencie muzyki, roztańczony, barwny korowód leśnych dzieci przemaszerował przed gmach Biblioteki Głównej, gdzie pod bacznym okiem Pana Leśniczego, uczniowie posadzili pierwsze drzewko w „Literackim zagajniku” MBP Jaworzno. Drzewo otrzymało imię Janusza Korczaka - wybitnego pedagoga, pisarza i publicysty, który całe swoje życie poświęcił najmłodszym.

W przedsięwzięciu brało udział 80 osób.

Autor tekstu: Aleksandra Bzowska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP