Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

W królestwie wikingów

Autor: Beata Marcinkowska Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi Województwo: śląskie
Data dodania: 25.10.2012

Festiwal Nordalia poświęcony krajom nordyckim na stałe wpisał się w październikowy program imprez kulturalnych czeladzkiej biblioteki. Nieustannie cieszy się zainteresowaniem publiczności, spragnionej wiedzy o jakże odmiennej dla nas kulturze.

W ramach 11. edycji Festiwalu zaprezentowaliśmy wystawę Julii Rott - studentki UŚ, pasjonatki kultury skandynawskiej oraz podróży i fotografii, która pragnie swoimi fascynacjami zarazić innych. Zdjęcia przedstawiały dwa zabytkowe i godne uwagi obiekty . Pierwszy to „Romański kościół drewniany w Lomen w Norwegii” - jeden z dwudziestu ośmiu zachowanych do dzisiaj w Norwegii drewnianych kościołów słupowych, natomiast drugi zabytek to „Katedra Nidaros w Trondheim – największa średniowieczna budowla norweska”. Katedra zgodnie z tradycją została zbudowana wokół grobu króla Olafa II Haraldssona – patrona Norwegii i do dzisiaj jest celem pielgrzymek.

Fotografie Julii Rott ukazują ogólne piękno świątyń, nie pomijając misternych detali.

Również w ramach Nordaliów młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Danielem Dawidowiczem - z wykształcenia archeologiem i pasjonatem kultury skandynawskiej, średniowiecznej oraz japońskiej.

Ciekawa prezentacja i pasjonująca opowieść „Jak Wikingowie na wiking chadzali”, przybliżyły uczniom kulturę i obyczaje czasów wikińskich. Wiele emocji wzbudził wikiński strój historyka oraz przyniesione eksponaty: miecze, nóż, biżuteria, tarcza oraz hełm. Co prawda opowieść dotyczyła wojennych, łupieżczych wypraw wikingów, ale doskonały dobór zdjęć i barwna opowieść zainteresowała nawet dziewczyny, które chętnie włączały się do dyskusji i próbowały swoich sił w „walce” a właściwie próbie utrzymania miecza.

Filia nr 1 czeladzkiej biblioteki także włączyła się w obchody Nordaliów organizując zajęcia o „Walecznych wikingach”. Uczniowie zapoznali się z codziennym życiem, wierzeniami i kulturą Normanów. Obejrzeli prezentację przedstawiającą wojowników, ich rynsztunek oraz budowę łodzi i okrętów. Podsumowaniem zajęć było wykonanie portretu wikinga i tu dopiero młodzież, mając w pamięci mity i legendy o okrutnych wojownikach popuściła wodze fantazji.

Następne Nordalia już za rok.

 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP