Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Bibliografia regionalna w komunikacji publicznej

Data dodania: 31.10.2012

Bibliografia regionalna w komunikacji publicznej

W dniach 18-19 października 2012 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Bibliografia regionalna w komunikacji publicznej” - XXX Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej przy ZG SBP. To jubileuszowe spotkanie odbyło się w roku obchodów jubileuszowych 105 lecia powstania Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. W spotkaniu uczestniczyły 52 osoby z bibliotek publicznych, bibliotek pedagogicznych, Uniwersytetu w Białymstoku i Biblioteki Narodowej.

Podczas obrad kontynuowano tematykę, podjętą na poprzednich konferencjach w Kielcach i w Łodzi - dostępu do bibliografii regionalnych na stronie internetowej biblioteki, nazewnictwa i oferowanych użytkownikom kryteriów wyszukiwawczych. Rozpatrywano problemy bibliografii specjalnych oraz znaczenie i rolę retrospektywnych i bieżących bibliografii regionalnych w komunikacji społecznej. Zapoznano się z modułem służącym do tworzenia bibliografii regionalnej w systemie MAK+. Omówiono retrospektywną Bibliografię Lubelszczyzny 1801-1944. Przedstawiano dokonania w zakresie bibliografii regionalnych miejskich i powiatowych bibliotek publicznych w Białej Podlaskiej, Zamościu i Łęcznej oraz Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.

Stwierdzono, że bibliografie regionalne spełniają ważną rolę w komunikacji społecznej, dlatego należy podjąć starania o ich właściwą promocję, przejrzystą i łatwą w korzystaniu prezentację on-line. W dyskusji podejmowano tematy odnoszące się bezpośrednio do szczegółów warsztatu bibliografa regionalisty oraz problematyki bardziej ogólnej.

Ponadto uczestnicy zapoznali się z pracą bibliotekarzy WBP w Lublinie, w tym Działu Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, obejrzeli także czytelnie. Konferencji towarzyszyła wystawa Dziedzictwo bibliograficzne Ziemi Lubelskiej, przygotowana ze zbiorów Biblioteki.

W czasie wolnym od obrad i rozmów zawodowych uczestniczyliśmy w promocji książki Jan Paweł II w medalierstwie polskim autorstwa Zbigniewa Nestorowicza, jak również mogliśmy podziwiać uroki Starego Miasta przysłuchując się przekazom historycznym i legendom, ciekawie i barwnie opowiedzianym przez lubelskiego przewodnika.

nad. Bożena Lech-Jabłońska - WBP w Lublinie, sekretarz Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP