Polecamy
29,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Automatyzacja Bibliotek Publicznych 2012 – sesje II – III (relacja)

Data dodania: 07.11.2012

Automatyzacja Bibliotek Publicznych 2012 – sesje II – III (relacja)

W wystąpieniach sesji II referenci skupili się na modelach współpracy bibliotek w tworzeniu regionalnych systemów informacyjnych.

Paweł Braun z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaprezentował działania bibliotek w województwie pomorskim, na przykładzie Karty do Kultury, elektronicznej karty bibliotecznej WiMBP w Gdańsku, która zapewnia dostęp do zbiorów wszystkich filii WiMBP oraz Bibliotek w Redzie, Rumii, Wejherowie i Luzinie jest też wykorzystywana jako karta zniżkowa do usług proponowanych przez Partnerów projektu: instytucje kultury, podmioty zajmujące się kulturą czasu wolnego: kina, kawiarnie, księgarnie, centra sztuki, szkoły językowe, kluby sportowe.

Krzysztof Janczewski z Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przedstawił zastosowanie narzędzi MetaLib i Primo w katalogu bibliotek publicznych Mazowsza. Z kolei Lilia Marcinkiewicz z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie omówiła tworzenie w Książnicy Pomorskiej sieciowych regionalnych systemów informacyjnych na przykładzie Zachodniopomorskiego Systemu Informacji Regionalnej i Naukowej (ZSIReN@) oraz Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej „Pomerania”. Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie omówił ponadregionalną współpracę bibliotek w Konsorcjum SOWA.

Sesja III, poświęcona systemowi MAK+, rozpoczęła się od wystąpienia Tomasza Cieślika z Instytutu Książki. Przedstawił on historię tworzenia systemu i wdrażania go w bibliotekach. Omówił działania twórców MAK+, wspierające użytkowników systemu (szkolenia, pomoc techniczna), zaprezentował też niektóre usprawnienia powstałe w trakcie tworzenia i ulepszania systemu (m. in. obsługa khw, obsługa haseł przedmiotowych). Zapowiedział również wprowadzenie od stycznia 2013 dodatkowych modułów skontrum i gromadzenia, dostępnych bez dodatkowych opłat dla wszystkich klientów MAK-a+.

W kolejnych 2 referatach przedstawiono doświadczenia bibliotek związane z wdrażaniem systemu MAK+. Andrzej Jagodziński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej oraz Bolesława Nawrocka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Swarzędzu zaprezentowali historię sprzed wdrożenia i sytuację po instalacji systemu MAK+, podsumowując, że było warto, mimo pewnych trudności.

W prezentacji sponsora, Max Elektronik, przedstawiono przykłady działań wspierających współpracę bibliotek na przykładzie użytkowników systemu Prolib. Zaprezentowano, między innymi Resortową Sieć Bibliotek Sił Zbrojnych RP, w której skład weszły zasoby bibliotek służb mundurowych z całego kraju (w ramach projektu zaprojektowano Słownik Języka Haseł Przedmiotowych Nauk o Bezpieczeństwie i Obronności, multiwyszukiwarkę Integro oraz Wojskową Bibliotekę Cyfrową Zbrojowni@). Innym projektem wykorzystującym produkty Max Elektronik jest Wrocławski System Biblioteczny integrujący zasoby bibliotek szkolnych miasta Wrocławia.

Paweł Rygiel

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP