Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Mniej inwigilacji i regulacja ciasteczek

Data dodania: 19.11.2012

Mniej inwigilacji i regulacja ciasteczek

Informacje o naszych połączeniach, do których dostęp ma policja, będą przechowywane przez rok a nie dwa lata - mówi nowe Prawo telekomunikacyjne, które czeka na podpis Prezydenta RP. Głowa państwa podpisała natomiast ustawę medialną, która zawiera podpisy regulujące usługi usługi wideo na życzenie (VoD).

Nowe Prawo telekomunikacyjne oraz Ustawa medialna to dwie różne ustawy, które mają ze sobą wiele wspólnego. Obie są na finiszu prac i obie dotyczą internetu oraz nowych usług. Po drugie, propozycje dotyczące tych ustaw wzbudzały pewne obawy e-przedsiębiorców oraz organizacji społecznych zainteresowanych internetem. Po trzecie - gdyby ustawy nie zostały uchwalone Polska zostałaby ukarana przez Unię Europejską.

Prawo telekomunikacyjne: mniej inwigilacji

Nowe Prawo telekomunikacyjne to ustawa, która ma wprowadzać ułatwienia dla konsumentów przyjęte przez Parlament Europejski jeszcze w roku 2009. Nowa ustawa zawiera szereg rozwiązań prokonsumenckich np. gwarantować prawo do przeniesienia numeru w ciągu jednego dnia albo nakładać na operatorów obowiązek dokładniejszego informowania konsumenta o jakości oferowanych usług.

Jedną z istotniejszych nowości w ustawie jest skrócenie tzw. retencji danych, czyli przechowywania informacji o naszych połączeniach przez operatorów na potrzeby służb (np. policji). Obecnie operatorzy muszą przechowywać dane o naszych połączeniach przez dwa lata, za co oczywiście płacimy my - klienci. Okres ten zostanie skrócony do roku.

Druga związana z Prawem telekomunikacyjnym ciekawostka to zasady dotyczące ciasteczek. W Polsce Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaproponowano, by użytkownik mógł wyrazić zgodę na otrzymywanie ciasteczek za pomocą ustawień przeglądarki. Przyjęto przy tym zasadę, że użytkownika trzeba poinformować o działaniu plików cookie.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP