Polecamy
Dmitrij Kryłow 20,90 PLN 24,90 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Czy władze samorządowe wiedzą „Po co Polakom biblioteki”?

Data dodania: 19.11.2012

Czy władze samorządowe wiedzą „Po co Polakom biblioteki”?

19 października opublikowany został raport pt. „Po co Polakom biblioteki?”, przygotowany po trzech latach działania Programu Rozwoju Bibliotek. Prezentuje on korzyści, jakie odnoszą użytkownicy bibliotek. Pokazuje również, co zmieniło się w bibliotekach odkąd prowadzony jest Program Rozwoju Bibliotek, a także inne przedsięwzięcia skierowane do bibliotek publicznych np. program „Biblioteka+” czy program „Orange dla bibliotek”.

Raport został opracowany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która od marca 2012 prowadziła badania w gminach objętych PRB.

Z badań wynika, że do Państwa bibliotek uczestniczących w naszym wspólnym programie przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi (30% mieszkańców). W coraz większym stopniu biblioteki to miejsca spotkań. Pełnią funkcję „trzeciego miejsca”, łącząc w sobie zalety przestrzeni prywatnej i publicznej, dzięki swojej przyjazności i otwartości.

Wyniki badań pokazują również, że bibliotekarze, dbając o czytelnictwo, coraz częściej postrzegają swoje biblioteki nie tylko przez pryzmat książki. Wzbogacają ofertę o działania związane z animacją społeczną i nowoczesnymi technologiami, co zwiększa atrakcyjność biblioteki i przyciąga do niej ludzi. Coraz ważniejsza staje się też rola bibliotek w działaniach na rzecz edukacji cyfrowej - 37% użytkowników komputerów w bibliotekach (niemal 250 tysięcy osób) właśnie tu po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

Zespół PRB jest przekonany, że raportem warto pochwalić się władzom gminy, mediom, a także osobom przychodzącym do biblioteki. Dlatego przygotował:

Źródło: PRB


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP